Studujete základní, střední nebo vysokou školu a máte obavy z toho, že nastoupíte do zaměstnání bez zkušeností? Přinášíme vám přehled mimoškolních aktivit, které vám vylepší CV natolik, že nad vámi žádný zaměstnavatel nezanevře oči.
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je celosvětový program pro všechny od čtrnácti do šestadvaceti let. Založil ho princ Philip v roce 1956 a jeho cílem je povzbudit mladé lidi v osobním rozvoji. Účastníci programu si sami stanovují cíle ve čtyřech základních oblastech, mezi které patří rozvoj dovedností, sportovní aktivita, dobrovolnictví a dobrodružná expedice. Na každého jednotlivce dohlíží mentor a pomáhá mu s plněním cílů. Za splnění celého programu pak každý obdrží certifikát, který uznávají zaměstnavatelé v Česku i v zahraničí.
Yoda Mentorship program
Yoda Mentorship program je neziskový program propojující české středoškoláky s mladými profesionály a úspěšnými studenty českých i zahraničních univerzit. Program rozvíjí nadané středoškoláky z celé České republiky, a to pomocí předávání zkušeností, informací a motivace od zkušených mentorů. Každý účastník má také možnost vytvořit si během programu svůj projekt. Jak stojí na stránkách programu, projekt může být relativně nenáročný, třeba zorganizování semináře pro spolužáky o nějakém důležitém tématu, nebo dlouhodobějšího či většího charakteru, jako je napsání knihy či založení spolku. Po dokončení také každý obdrží certifikát, který může uvést ve svém životopise.
Projekty Erasmus plus
Každý od třinácti do třiceti let může vyjet na cca týdenní projekt Erasmus plus. Nejčastěji to bývají výměny mládeže a tréninkové kurzy. Všechny projekty mají své specifické téma, které se probírá po celou dobu. Veškeré aktivity na projektu jsou organizované pomocí neformálních způsobů vzdělávání a účastníci si tak zkusí různé workshopy, přednášky, debaty či prezentace. Po absolvování každého Erasmu pak každý obdrží Youthpass, který je uznávaný zaměstnavateli po celém světě.
European Solidarity Corps
V rámci programu European Solidarity Corps má každý mladý člověk od osmnácti do třiceti let možnost vyjet dobrovolničit do zahraničí. Evropská Unie mu přispívá na ubytování, dopravu a stravu. Druh dobrovolničení si každý sám vybírá. Může to být výuka angličtiny v Turecku, práce ve školce v Česku nebo třeba zahradničení ve Španělsku. Na konci každého programu pak účastníci obdrží Youthpass a potvrzení od organizace, které v životopise také jen září.
Letní akademie Discover
Letní akademie je týdenní pobyt v přírodě, kde má každý účastník možnost si vyzkoušet nejrůznější obory od medicíny až po vývoj umělé inteligence či například politologii. Celý program vedou zkušení mentoři, kteří účastníkům pomáhají s výběrem dalšího studia či zaměstnání, o všem společně diskutují a rozvíjí se. Účastníci také získají velmi cenné kontakty na inspirativní lidi z celé republiky.