Poslankyně za ODS, Renáta Zajíčková, navrhla zrušení devátých ročníků základních škol a povinnou dvouletou docházku na střední školy. Její návrh podpořilo několik dalších koaličních poslanců a zásadně proti není ani ministr školství Vladimír Balaš. Školské asociace jsou proti.
"Trendem úspěšných vzdělávacích systémů ve světě je modularita a prodlužování školní docházky. I u nás se nabízí otázka, jak docházku vhodně prodloužit. Zatím se jako vhodnější jeví na základní škole absolvovat povinných osm let a poté další dva roky studia na střední škole s důrazem více na obecnější znalosti," uvedla na twitteru Renáta Zajíčková, jež je součástí poslaneckého školského výboru a předsedkyní podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení.
Podle ní je to jeden z bodů v balíčku opatření, které by školský výbor rád představil. Podle ní by bylo lepší zvýšit celkovou dobu povinné školní docházky, ale zrušit devátý ročník. Ráda by se tak inspirovala vyspělými vzdělávacími systémy v Evropě, ve kterých je zpravidla povinná docházka delší než u nás. Příkladem je například Finsko, jehož vzdělávací systém je považován za nejlepší na světě. Tam mají dvanáctiletou povinnou školní docházku.
Zásadně proti návrhu není ani ministr školství či předseda vlády. Podle Balaše se jedná o legitimní návrh, který by se měl diskutovat. Ale nejdříve by se podle něj mělo vyřešit mnoho dalších problémů českého školství. Petr Fiala pak podotkl, že zásadní změny, které povedou ke zvýšení kvality školství jsou naprosto nezbytně a poslanci z odborných týmů už na nich pracují.
„Tu myšlenku nevylučuji, ale myslím si, že to je špatně načasováno. Revize vzdělávacího programu finišuje a počítá se s devátou třídou,“ sdělila poslankyně Jana Berkovcová, jež je také členkou školského výboru. Zásadně proti je však několik školských asociací a organizací. Předseda Unie školských asociací ČR CZESHA Jiří Zajíček řek pro ČTK, že zrušení devátých tříd by vedlo ke snížení objemu učiva na základních školách. Podle něj se devět let základní školy již osvědčilo a není potřeba to nijak měnit.
Zrušení devátých tříd ani prodloužení povinné školní docházky však nejsou jedinými změnami, které Zajíčková plánuje navrhnout. Podle ní je také třeba zredukovat obory vyučované na středních školách a jednotlivé insittuce by se měly zejména v prvním ročníku více zaměřit na všeobecné vzdělávání. Ve druhém ročníku už by se každý žák mohl více specializovat. „Budou se muset vytvořit podmínky, aby dítě mělo ještě prostor dozrát, více se vyprofilovat. A když se ukáže, že první směr není ideální, aby ho mohlo změnit," dodala Zajíčková.