V létě se uskuteční již čtvrtý ročník Letní školy Paměti národa. Seminář se bude konat od 11. do 14. Července v prostorách Broumovského kláštera. Tato vzdělávací akce je určena pro pedagogy z České republiky i ze Slovenska, kteří by rádi načerpali inspiraci pro svoji výuku. Kde se můžete zaregistrovat a jaká bude náplň letošního ročníku?
Letošními tématy bude především český a slovenský pohled na společnou historii. Program ukáže, jak s touto tématikou pracovat se studenty na školách či jak co nejlépe zpracovat příběhy pamětníků. Účastníci se budou také věnovat otázkám mezigeneračního vyučování. Na pedagogy čeká série přednášek, diskuzí, školení či praktických lekcí.
Organizace Post Bellum je známá především díky jednomu ze svých úspěšných projektů s názvem Příběhy našich sousedů. Program je určen pro studenty 8. a 9. tříd základních škol. Cílem je najít a oslovit ve svém okolí pamětníka, vymyslet otázky a udělat s ním rozhovor. Výsledkem má být krátká reportáž o zajímavé osobnosti, která bude přidána do databáze Post Bellum. I to bude jednou z náplní letošní Letní školy. Pro učitele bude připraven storytellingový kurz, který účastníkům ukáže, jak najít příběh ve vyprávění vybraného pamětníka. Příběhovou dílnu povede Martin Hak, zkušený lektor vypravěčských dovedností. Učitelé si budou moci sami vyzkoušet nahrávání vzpomínek pamětníka.
Bonusovým bodem letošního programu je setkání s Mikulášem Kroupou, novinářem a spolupracovníkem Českého rozhlasu, ale především ředitelem organizace Post Bellum a vedoucím již zmiňovaného projektu Příběhy našich sousedů.
Přihlásit se na kurz je možné od poloviny března. Cena za jednoho účastníka je 1150 Kč, včetně ubytování a plné penze. Odkaz na přihlášku naleznete pod tímto odkazem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeU0y11OXKhWc1Twnjcv_vP8Oo-_E129CqI82ZHhEztkM2L_w/viewform
Letní škola Paměti národa se uskuteční za finanční podpory Erasmus+ v rámci projektu Mezigeneračního vzdělávání v československém kontextu.
Zdroj obrázků: Post Bellum