Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy /MŠMT/ zařadilo podporu pravidelné a zdravé pohybové aktivity dětí a mládeže mezi své klíčové priority. V závěru března představilo vládě ČR ke schválení Plán podpory pohybu dětí, žáků a studentů ve školských zařízeních a státní politiku školního a vysokoškolského sportu pro období 2024–2028. Významným prvkem této národní strategie jsou iniciativy zaměřené na podporu aktivní dopravy do a ze školy.
Podle různých průzkumů jezdí každé čtvrté dítě do školy autem, přičemž každé šesté trpí obezitou. Osmý ročník celonárodní výzvy s názvem Pěšky do školy, která se uskuteční během Evropského týdne mobility od 16. do 20. září 2024, si klade za cíl tuto situaci zlepšit. Školy se mohou do této výzvy registrovat na webu www.peskydoskoly.cz.
Příležitost k podpoře aktivních forem dopravy
„Aktivní formy dopravy, například cesty do školy a zpět, jsou jedním z pilířů národní koncepce podpory pohybu dětí. Pravidelný a aktivní pohyb je pro zdraví a pohodu dětí a mladých lidí zásadní. Chůze je jednou z nejpřirozenějších pohybových aktivit, a proto je skvělé, když školy motivují děti k tomu, aby co nejvíce chodily pěšky,“ uvedl státní tajemník MŠMT Ondřej Andrys. Zdůraznil, že výzva Pěšky do školy je vhodnou příležitostí k podpoře aktivních forem dopravy na úrovni školy.
Zájem škol o tuto výzvu roste. „Těší nás, že počet zapojených škol každoročně stoupá. Zatímco před osmi lety se zapojily pouhé tři školy, loni jich bylo 439 z 270 obcí po celé České republice, což zahrnovalo přibližně sto tisíc dětí,“ řekla Marie Čiverná, koordinátorka projektu z organizace Pěšky městem.
Do výzvy se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Děti mohou přijít pěšky, na koloběžce nebo na kole. Ti, kteří bydlí dále od školy, mohou část cesty absolvovat autobusem nebo tramvají a zbytek dojít pěšky. I desetiminutová chůze stačí k tomu, aby se děti fyzicky i psychicky připravily na školní den, zároveň se sníží ranní dopravní zácpy a zvýší bezpečnost před školami.
Zdroj: MŠMT