Kvůli přetrvávající a stále se zhoršující epidemické situaci ve školách hlavní město Praha dlouhodobě a intenzivně jedná napříč resorty o možnostech zajištění škol i nadále v provozu bez jejich nutného zavření. Jednou z variant, jak této situaci předejít, vidí město v dobrovolném testování a nastavení lepších karanténních podmínek. Vedení hlavního města o tom včera jednalo se zástupci ministerstva zdravotnictví, krajů a s pražskou hygienickou stanicí. Testování ve školách podpořilo 18 městských částí.
„Účinnou cestou, jak ochránit populaci před nákazou, je kombinace očkování, testování a dodržování opatření. Důvodem masivního šíření viru je mimo jiné to, že se vláda rozhodla, že hodí děti přes palubu a přestane je testovat. Už v půlce září jsme přitom vyzvali vládu, aby umožnila u škol, kde to dává smysl, testovat. Pan premiér nám ale odpověděl, že se máme starat o jiné věci a toto žádný problém není,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Z aktuálních dat Hygienické stanice hl. m. Prahy, kdy v denní aktualizaci z 25. a 26. října dosáhla Praha v sedmidenní incidenci hodnotu 295,2 na sto tisíc obyvatel, je zřejmé, že se hlavní město zařadí mezi osm okresů, ve kterých se začátkem listopadu uskuteční plošné testování žáků ve školách. Stane se tak na základě platného opatření vydaného Ministerstvem zdravotnictví ČR k testování dětí ve školách a školských zařízeních, které dosáhly hodnoty sedmidenní incidence 300 na sto tisíc obyvatel.
Podle vedení hlavního města je testování žáků nutný prostředek k tomu, jak udržet školy i nadále otevřené a bezpečné. Vedení města proto apeluje na dobrovolné testování a hledá možnosti, jak zajistit školám proplácení skrze zdravotní pojišťovny.
„Po tomto kroku Praha volá dlouhodobě, ale není ji, bohužel, vládou vyslyšeno. Pokud se nezačne na školách znovu plošně testovat, nejenže bude přibývat počet celých tříd mimo prezenční výuku, ale hlavně dojde k uzavření škol a tomu je třeba zabránit. Nerozumím, že ze strany vlády doposud nebyl vydán pokyn k rozvozu testů ze skladu státních hmotných rezerv, aby školám odpadly případné logistické problémy. My o možných scénářích, jak zajistit testování na pražských školách, vedeme diskusi se svými městskými částmi. V tuto chvíli víme, že se pro testování ve školách vyslovilo 18 z nich. Plošné testování ale Praha sama finančně neutáhne, jen pro střední školy by to metodou PCR stálo zhruba 15 milionů korun a 25 milionů pro školy základní. Hledáme proto cesty, jak zajistit proplácení testů skrze pojišťovny, aby rodiče, kvůli vlažnému přístupu vlády, nemuseli sahat hluboko do kapsy,” uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral.