Ačkoliv nám dosluhuje síť 3G, se kterou se od příštího roku u nás již vůbec nepotkáme, 5G sítě budeme potkávat naopak častěji. Aktuálně jsou podle prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda 5G sítě v Česku v dosahu deseti až pětatřiceti procent obyvatel. Operátoři si kladou za cíl pokrýt většinu populace do roku 2025.
Plošné pokrytí budou operátoři budovat v pásmech 700 a 3500 MHz, ale i v pásmech končící sítě 3G. Technologie 5G ale nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Co se týče rychlosti 5G, v ní je opravdu dramatický skok, nicméně využití najdou také chytré přístroje, ale i jiné oblasti jako doprava, virtuální realita, sport a mnoho dalšího.
Do 5G sítě se tak budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale také například autonomní automobily, pro které je rychlé a stabilní připojení klíčové.
Na rozdíl od předešlých generací, které využívaly pro přenos dat frekvenční pásmo přibližně od 0.15 – 2.6 GHz, 5G síť může využívat širší rozsah frekvencí a to od 0.6–6 GHz a někde dokonce až 30 GHz a více. Obecně platí, že čím vyšší je frekvence, tím rychlejší je připojení, ale má nižší dosah. Takové frekvence, které jsou u 5G, tak podporuje extrémně rychlý přenos dat, což neznamená jen velmi rychlý internet, ale i rychlé načítání webových stránek, videí, stahování velkého objemu dat za krátký čas a další.
Pro zavedení 5G musí být ovšem vybudována fyzická síť vysílačů pokrývající naše území. Infrastruktura je oproti předchozím generacím mnohem složitější. 5G síť bude fungovat separátně i se staršími generacemi jako je 4G, která bude stále pokrývat místa, kde bude signál 5G slabý.
Nová technologie tedy přináší spoustu výhod, které na nás v ne tak vzdálené budoucnosti čekají.