Dotklo se to více než 3,5 miliardy uživatelů po celém světě – téměř šestihodinový výpadek, který zasáhl platformy Facebook, Messenger, Whatsapp a Instagram. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se za nepříjemnosti tohoto blackoutu veřejně omluvil.
Situace postihla nejen koncové běžné uživatele, ale také podniky a společnosti, které vykonávají běžnou činnost na platformě Facebook. Blackout měl také vliv na hodnotu akcií společnosti Facebook, podle obchodního webu Fortune přišel sám Zuckerberg o 6 miliard dolarů právě na poklesu akcií.
V blogovém příspěvku společnosti se objevilo krátké prohlášení, že za výpadkem systému stály chyby při změně konfigurace serverů. Nechybělo ujištění, že podle zjištění neutrpěly žádné škody data uživatelů. Chyba se objevila při konfiguraci páteřních routerů, které koordinují provoz mezi jednotlivými datovými centry. Vzhledem ke struktuře systému se potom chyba kaskádovitě šířila celým systémem.
Jednalo se o největší výpadek od roku 2008, kdy Facebook postihl celodenní výpadek. V té době bylo využití služeb „jen“ 80 milionů uživatelů oproti dnešním 2,9 miliardám měsíčních aktivních uživatelů.
Pro Facebook přichází problém v době, kdy je společnost vyšetřována státními orgány USA, protože se objevila důvodná podezření, že cíleně využívá část dezinformací či nenávistných příspěvků k rozpoutání většího provozu na své platformě. Oficiálně však Facebook říká, že proti podobnému obsahu aktivně bojuje a snaží se jej potlačit.
Komu situace nicméně prospěla byl Twitter, na který se v době výpadku velká spousta lidí přesunula. Sám Twitter si neodpustil vtípek svým tweetem „hello literally everyone“ v překladu „zdravíme doslova všechny“.
Problémy s výpadky se potýkal také Vodafone, někteří uživatelé se nemohli připojit k internetu, nefungovala ani kabelová televize od tohoto operátora, problém byl nicméně vyřešen kolem osmé hodiny večerní.
Fotografie pochází ze služby Pexels od uživatele Thought Catalog