Dubajská architektonická kancelář ZNera Space navrhla nový projekt: zelenou a přírodní dominantu, která by sloužila jako „souvislá metropole" kolem Burj Khalify. Projekt nazvaný „Downtown Circle" zahrnuje instalaci obří prstencové struktury o délce 550 metrů kolem nejvyššího mrakodrapu světa.
Tento koncept spojuje komunitu, luxus a futuristické urbanistické plánování v nesmírně ambiciózním návrhu, který byl oživen sérií fascinujících ilustrací vytvořených ve spolupráci se společností Pictown specializující se na architektonické rendery. Umělecké ilustrace ukazují velikost stavby, která by měla obsáhnout celé centrum Dubaje o obvodu tří kilometrů. Budova se skládá z menších celků, které budou obsahovat domy, ale také veřejné, komerční a kulturní prostory.
Cílem je vybudovat udržitelný a soběstačný vertikální urbanismus, který vytvoří extrémně účinné městské centrum, jež má být ohleduplné vůči životnímu prostředí. Půdorys budovy se skládá ze dvou hlavních prstenců, které drží pohromadě souvislý zelený pás - „skypark". Ten bude osvětlen přirozeným světlem a v plánu je do něj zasadit kanceláře či výzkumná centra. Skypark má vertikálně propojovat jednotlivá podlaží mezi sebou a vytvářet tak propojený zelený ekosystém.
Projekt je reakcí na neustálý nárůst světové populace a na to, jak se mění struktura městských center. V Dubaji rychlá urbanizace způsobila rapidní růst města, pro který jsou charakteristické mrakodrapy a rozrůstání. Megastavba vysoká 550 metrů nabízí alternativu k jednotlivým a nesouvislým výškovým budovám, které se vyskytují ve většině metropolitních oblastí.
V Dubaji teploty často přesahují 40 stupňů Celsia a architekti chtějí, aby jejich návrh stanovil nové měřítko udržitelnosti v regionu. „Celý strop bude tvořit pás solárních panelů," řeklNajmus Chowdry, jeden z architektů ZNera Space. „Chceme také implementovat technologii, kterou jsme již použili v předchozím projektu, a to solární vodíkové články." Tato technologie využívá sluneční energii k přeměně vody na vodík, který pak může pohánět klimatizaci a dodávat energii do budovy.
Jakkoli je projekt Downtown Circle přesvědčivý a radikální, jeví se ovšem prozatím jako prakticky a finančně nerealizovatelný, přiznávají Chowdry a Nils Remess, hlavní architekti společnosti. „Mělo se jednat o podnět ke konverzaci," řekl Chowdry. „Něco, co by mohlo lidi přimět k přehodnocení městského rozvoje, k přehodnocení přetížení města. Slibujeme město, které bude udržitelné." „Pracovali jsme na velmi důležitých aspektech, které vyvolávají diskusi o tom, jak města plánujeme," dodal Remess. „Burj Khalifu jsme si vybrali proto, že se nachází ve velmi husté městské zástavbě a my se chceme zabývat problémy, které husté osídlení měst provázejí."
Tento koncept jistě přitahuje pozornost. Po zveřejnění konceptu na instagramové stránce firmy se někteří komentátoři vyjádřili, že by návrh mohl zničit strukturu centra města. „Některé komentáře na internetu byly negativní, ale - jak nám nedávno někdo řekl - co vypadá lépe: prázdný prst nebo prst s prstenem?" řekl Chowdry. „Myslím, že to přispívá k vertikalitě Burj Khalify."
Zdroj obrázku: Obrázek uživatele Olgaozik ze služby Pixabay.