Školské odbory se obávají, že Ministerstvo školství nebude mít v příštím roce k dispozici dostatek finančních prostředků. Zástupci odborů, učitelé, pedagogické komory a asociace pedagogů zdůrazňují, že je nezbytné zvýšit tarifní tabulky platů pedagogických pracovníků. Podle jejich odhadů by rozpočet školství pro příští rok měl vzrůst o 16 až 17 miliard korun, což by pokrylo pouze základní potřeby vzdělávacího systému. Ministerstvo školství mělo loni k dispozici 265 miliard korun, letos se rozpočet navýšil na 273 miliard korun.
Odbory varují, že podle dosavadních prohlášení členů vlády a zástupců ministerstva školství, zveřejněných v médiích a na sociálních sítích, hrozí, že potřeby školství nebudou ani v příštím roce uspokojeny, a situace se může ještě zhoršit.
Ministerstvo školství v reakci na to uvedlo, že vzhledem k letošní změně přístupu vlády k sestavování státního rozpočtu, kdy o rozpočtech jednotlivých resortů rozhoduje kabinet jako celek, se k rozpočtu vyjádří až po úterním jednání. Ministerstvo zdůrazňuje nutnost zvýšit financování vysokých škol, jelikož se očekává nárůst počtu studentů a vyšší poptávka po vysokoškolsky vzdělaných pracovnících. Dále upozorňuje na potřebu zajistit dostatečné finanční prostředky pro nepedagogické pracovníky, jako jsou kuchařky a uklízečky.
Podle odborů a školských asociací je nezbytné navýšit tarifní tabulky pedagogů, aby se zajistilo, že peníze určené na jejich platy skutečně půjdou na tento účel. Nyní jsou totiž ředitelé škol nuceni využívat prostředky určené pro učitele také na platy dalších pedagogických a nepedagogických zaměstnanců.
Odbory dále zdůrazňují, že je nezbytné navýšit finance i na podpůrné pedagogické pozice, jako jsou speciální pedagogové, školní psychologové nebo uvádějící učitelé. Podle jejich odhadu by na tyto pozice mělo být přidáno zhruba 800 milionů korun.
Zároveň upozorňují na nutnost zajistit dostatečné prostředky pro nepedagogické pracovníky, jako jsou školníci, kuchařky nebo uklízečky. Platové tabulky těchto zaměstnanců často začínají pod úrovní minimální mzdy a ani v dalších stupních nenabízejí důstojný příjem, varují odboráři. Tento stav podle nich způsobuje problém při hledání kvalitních a spolehlivých zaměstnanců. Odbory rovněž žádají navýšení rozpočtů soukromých škol, a to o zhruba tři miliardy korun, a vysokých škol, kterým kvůli dlouhodobému podfinancování chybí zhruba šest až osm miliard.
Odboráři zdůrazňují, že i když nechtějí vyhrožovat, pokud nebude spolehlivě zajištěno naplnění uvedených požadavků pro příští školní rok, jsou připraveni využít veškeré prostředky, které mají k dispozici, aby prosadili své oprávněné požadavky