V poslední době se mnoho škol zaplnilo a přihlašují se na ně další žáci. To představuje výzvu pro samosprávy, které hledají vhodná řešení. Právě pro jejich zástupce uspořádala organizace EDUin konferenci, kde odborníci z oblasti školství, ekonomiky a fungování samospráv přednášeli nápady, jak tento problém vyřešit.
Stále klesající kapacity základních a středních škol jsou problémem především posledních pěti let. Důvodem je mimo jiné klesající zájem o některé obory, nebo špatné rozložení škol v regionech. Z toho MŠMT viní především obecní a krajské zřizovatele, protože podle celorepublikových statistik je v průměru míst dostatek. Některé obory tak praskají ve švech, kdežto o jiné je naprostý nezájem. To může být způsobeno i systémem přijímacích zkoušek.
„Systém přijímaček je odolný proti strategiím pouze ve chvíli, kdy se žádnému žákovi, respektive jeho rodičům, nevyplatí vyjadřovat jiné preference než jejich touhu po studiu daného oboru. U nás v České republice si dávají vždy přihlášky na dvě střední školy, a proto se spíše hlásí na ty, kam se spíše dostanou než tam, kam chtějí,“ říká ekonom vzdělávání Daniel Münich.
Kromě problematiky přijímacích zkoušek se také hned v úvodu mluvilo o důležitosti komunikace mezi zřizovatelem a ředitelem.
„Je důležité, abychom my, jakožto zřizovatelé, a česká školní inspekce, jakožto externí hodnotitelé, se ptali na to, co se v té škole odehrává a aby ředitel věděl, že nás zajímá nejen vyrovnaný rozpočet, ale především kvalita výuky,“ říká ústřední inspektor České školní inspekce Tomáš Zatloukal.
Konference Lepší škola probíhají již od roku 2017. Jejich téma se vždy liší na základě aktuálních problémů, které je potřeba ve školství řešit. Oficiální termín příštího setkání ještě nebyl zveřejněn. Jelikož však od roku 2022 probíhá na půlroční bázi, dá se předpokládat, že se další uskuteční na podzim tohoto roku.