V neděli se pod taktovkou Centra architektury a městského plánování v Praze konal první ročník běžeckého závodu Archirun. Jeho účastníci si připomněli 100 let od narození slavného českého architekta Karla Pragera.
„Jsme rádi, že se nám podařilo díky Archirunu propojit běžce i architektonické nadšence a představit budovy jiným způsobem. V rámci dne měli návštěvníci možnost projít si s průvodci areál Pragerových kostek, které od svého vzniku v 70. letech slouží původnímu účelu jako sídlo architektů a urbanistů. Věřím, že plánovaná rekonstrukce naší budovy může být vzorem pro další stavby z období druhé poloviny 20. století,” říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.
Trasa závodu: Národní divadlo i banka na Smíchově
Právě architektonická díla z pera Karla Pragera tvořila jednotlivé zastávky na trase závodu. První z nich byla Centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice dokončená v roce 1993 jako jediný artefakt z původně zamýšlené dostavby nemocnice. Objekt dodnes slouží svému původnímu účelu.
Běžci dále pokračovali k Nové scéně Národního divadla. V tomto případě Prager použil unikátní technologii založenou na na zavěšení obvodového pláště z horniny podobné mramoru. Díky skleněným tvarovkám, které slouží jako zvuková bariéra, si mohou diváci uvnitř divadelního sálu užívat kvalitnější divácký zážitek.
Jako poslední se účastníkům představila budova Komerční banky na Smíchově. Ta je dodnes památkou na koncepci velkolepé přestavby celého Smíchova. Z velkolepého projektu však byla realizována jako jediná.
Budova CAMPu v areálu Emauzského opatství nesloužila pouze jako start a cíl závodu, ale jednalo se o centrum celého programu. Do tamních prostor se po nějaké době vrátila výstava "Architektura 59-89", která byla připravena ve spolupráci s hudebníkem Vladimírem 518.
Sprejování i projekce
Součástí programu byla také diskuse s projektantem Miloslavem Pavlíkem, teoretičkou architektury Radomírou Sedlákovou a architektem Benem Markelem. Pro děti byl připraven modrotisk nebo sprejování s motivy Pragerových budov.
Unikátní akci zakončila večerní projekce "SPAM: Karel Gott Prager" od Vladimíra 518, Davida Vrbíka a Ondřeje Anděry z WWW Neurobeat, která využívá prvky z architektových výkresů, plánů a půdorysů.
Karel Prager patří mezi nejslavnější české architekty. Ve své tvorbě se nebál překračovat hranice a vymýšlet nové způsoby výstavby. Jeho díla se vyznačují jedinečnými řešeními i utopistickými vizemi. Někteří lidé si jeho jeho stavby spojují hlavně s obdobím komunismu, jiní ho však obdivují. Je však nesporné, že Prager byl mistrem svého řemesla a svými projekty přinesl do stavebnictví pokrok.
Architektonický závod plánuje CAMP i na příští rok. Bude se konat 24. 8. 2024, pro bližší informace sledujte webové stránky praha.camp.
Zdroj: CAMP