5. května se na Střeleckém ostrově konala akce s názvem „Oslava dne Evropy“. Kde se tento fenomén vzal? Jak akce vypadala? A jaké to bylo?
Trocha historie
Den Evropy připadá každoročně na 9. května. Nazýván je též jako Schumanův den – obojí na oslavu 9. května 1950, kdy tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman přednesl myšlenku společné organizace, jež by koordinovala uhelný a ocelářský průmysl v evropských zemích a zaručovala mírovou spolupráci. Z této organizace později vzniklo Evropské společenství a z toho pak v roce 1993 samotná Evropská unie. Proč se tedy na Střeleckém ostrově slavil den Evropy 5. května?
Pátého května roku 1949 vznikla totiž Rada Evropy, instituce dodnes nezávislá na Evropské unii, sdružující a koordinující 46 členských a několik pozorovatelských evropských států. Za jejího ideového otce je považován Winston Churchill.
Zpět do současnosti
V letošním roce probíhaly oslavy poprvé jako součást festivalu United Islands of Prague:
„Spojí se tak přirozeně něco, co má společného ducha i cíl: propojit různé kultury a národy, a oslavit, že spolu už téměř osmdesát let můžeme žít v míru. Na pozadí barbarství, které se děje jen pár set kilometrů od nás je to důležitější než kdy dříve, a proto jsme i letos do programu zařadili aktivity na podporu Ukrajiny.“ komentují dění oficiální webové stránky akce (zastoupení Evropské komise v České republice).
Nechyběly ani stánky evropských institucí, ani reprezentace jednotlivých států. Vše provázela příjemná atmosféra, mnoho kvízů a v neposlední řadě merch. Sám autor takto například „ukořistil“ deštník irské ambasády. Kromě stánků institucí se ale účastníci mohli zapojit též ve stáncích starajících se o dobré jídlo a pití. A opomenout rozhodně nesmíme dvě pódia, na nichž probíhaly nejrůznější debaty a jiná vystoupení – jmenujme například český divadelní recitál MARTA, nebo švédskou popovou kapelu The Magnettes – a poté „diskusní stan“, ve kterém se v rámci jedné s diskusí objevil například i anglický velvyslanec v České republice Matthew Field.
Jak si událost užili lidé na místě?
„Byl jsem tu i loni a opět si akci velmi užívám. Potěšilo mě, že sem chodí lidé všech věkových skupin a názorů, což podporuje svobodnou celospolečenskou debatu, která je v demokratické společnosti potřeba. Akce si ji dokonce určuje jako jeden z cílů. Líbí se mi, jakou formou se zde snaží lidi vzdělávat o dění ve světě, o fungování mezinárodních organizací – samozřejmě především Evropské unie. S postupující globalizací je totiž potřeba společnost uvědomovat, že jsme jako Česká republika součástí většího evropského a celosvětového obrázku, se kterým toho máme mnoho společného," říká student maturitního ročníku Lukáš Mikulecký, jeden z účastníků.
A co „stánkaři“?
„Musím říct, že velice oceňuji zájem mladých. Ti totiž v počtech návštěvníků našeho stánku jednoznačně převažovali. Pro propagaci studentského projektu je to důležité! Zároveň jsem strávila odpoledne s fajn lidmi, kteří se angažují ve stejných oblastech jako já. A vzhledem k tomu, že ve většině případů jde o dobré přátele jsem si čas strávený ve stánku opravdu užila. Možnost oslovit s projektem nové lidi potom beru jako příjemný bonus.“ říká jedna ze studentek z dvojstánku, který se věnoval propagaci Asociace pro mezinárodní otázky a Pražského studentského summitu (který pod zmíněnou organizaci spadá).
Autor fotografií: Jiří Sejkora