Nový vzdělávací portál My jsme to nevzdali je určen pedagogům, kteří by své studentstvo rádi seznámili s moderními dějinami naší země. Za novinkou stojí nezisková organizace Paměť národa.
Web obsahuje chronologicky uspořádané autentické nahrávky, články, komiksy, fotografie, animované filmy či pracovní a metodické listy.
Vyučující mohou vybírat z celkem šesti částí, mezi něž patří druhá světová válka, poválečné období, nástup komunismu, pražské jaro, normalizace a sametová revoluce. Dále je na výběr více než 20 tematických okruhů, mezi nimiž nechybí téma heydrichiáda, holokaust, revoluce 1948 nebo příběh českého disentu. Tvůrci platformy přidali do obsahu i méně probíraná témata, jako je protikomunistický odboj, Češi v gulazích nebo Slovenské národní povstání.
U každé z kapitol naleznete hned několik dalších materiálů typu dobové fotografie, videa, dobové klipy, epizody podcastu příběhy 20. století nebo zpovědi pamětníků. Součástí každého z okruhů je také dvojice příloh, které jsou volně ke stažení.
Prvním z nich se pracovní list pro studenty a studentky, díky kterým si mohou procvičit práci s informacemi, ale také si vytvořit na zásadní historické momenty svůj vlastní názor. Pracovní listy se skládají z otázek k zamyšlení, komiksů, ale i úloh na vyhledávání informací v textu, filmu či jiném médiu.
Druhou přílohou je metodický list, v němž naleznou vyučující podrobnější návod, jak s prameny pracovat a jak je představit zábavnou, ale i zároveň efektivní formou. Obsahem metodického listu jsou doplňující informace a souvislosti pro pedagogy. Užitečné jsou také výstižně a stručně formulované odpovědi na otázky z pracovních listů pro žáky.
Platforma My jsme to nevzdali není určena jen pedagogům, ale může být i zajímavým nástrojem pro studenty např. při tvorbě referátu nebo v rámci učení na test. Celý projekt najdete volně přístupný zdarma zde.