Do lavic se v pondělí 12. dubna vrátila polovina žáků prvního stupně základních škol. V příštím týdnu je vystřídají zbylé třídy prvního stupně. Děti si také poprvé naživo vyzkoušely testování antigenními testy. Znovu se budou testovat ve čtvrtek. Některým velkým pražským školám se zajištěním hladkého průběhu vypomáhali zdravotníci, například ve Kbelích nebo Kunraticích.
„Vše šlo velmi hladce. Během cca patnácti až dvaceti minut byla jedna třída nabrána. Zdravotníky jsme měli na dvou stanovištích a celkem odebírali dvě první a tři druhé třídy a budou přítomní i ve čtvrtek. Příští týden je čekají opět dvě první a tři třetí třídy. Páťáci si dělali samoodběr a zvládli vše výborně. Příští týden půjdou v jejich šlépějích čtvrťáci,“ potvrdil ředitel Základní školy Kunratice Vít Beran.
Ředitel Základní školy Praha – Kbely Květoslav Přibil pro své žáky zajistil kromě asistence zdravotnického personálu také jiné antigenní testy, které Akademie věd vyhodnotila jako nejspolehlivější. I u něj ve škole nebyly zaznamenány žádné výraznější problémy. Pokud by navíc některý ze žáků měl pozitivní antigenní test, zdravotníci přímo na místě otestují dítě PCR testem.
„Prosíme všechny rodiče, kteří jsou ve stresu z celostátního testování, které umožnilo otevírání škol, aby zhlédli video o průběhu testování na webu školy. Testování se uskutečnilo i v nultém ročníku, kde i ti nejmenší, předškolní žáci, zvládli testování s úsměvem a palcem nahoru,“ uvedla kbelská škola na své facebookové stránce.
Většina žáků prvního stupně, na které v tomto týdnu vychází prezenční výuka, do škol dorazila. Jen malé procento dětí zůstává doma a bude se učit společně s rodiči. Podle odhadů Asociace ředitelů základních škol jde o pět až deset procent dětí, které z nejrůznějších důvodů nenastoupily. Školy jim budou posílat materiály k domácí výuce, některé, hlavně u starších žáků, také využijí přenosy z prezenční výuky.
„Je v kompetenci ředitelů škol, jak moc vyjdou těmto dětem a rodičům vstříc, tedy streamování hodin ze třídy je možné, i když ho osobně nepovažuji za moc efektivní. Vím o několika školách, kde se na to chystají. Pokud jsou na to vybaveni a zvládají to dobře, proč ne? Podstatné ale je, že z legislativního hlediska to není povinností škol, jde čistě o iniciativu jednotlivých ředitelů či učitelů,“ říká prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel Masarykovy ZŠ v pražských Klánovicích. Jednou z takových škol je Základní škola a mateřská škola Ohradní na Praze 4.
Podívejte se, jak vypadalo testování na ZŠ Kbely na videu zde.