Největším problémem pro ředitele českých škol je přebujelá byrokracie a administrativa. Vyplývá to z průzkumu, který mezi pěti sty řediteli základních a středních škol z celého Česka provedla společnost GTS Alive. K výrazným potížím podle průzkumu patří také velmi nízké platové ohodnocení nepedagogických pracovníků, výše takzvaných "ostatních neinvestičních výdajů" či chybějící učitelé.
Podle ředitele GTS Alive Radka Schicha ředitelům škol také vadí, že je od nich požadováno, aby byli jakýmisi "supermany". "Musejí řešit všechno od rozbitých toalet přes výběr linolea až po pedagogické vedení a strategický rozvoj školy. A stát se odborníky na sto a jednu oblast. Nedá se to podle jejich slov vše zvládnout, zvláště když k tomu musejí trávit dny opakovaným vyplňováním těch samých údajů pro řadu různých institucí či administrovat velmi složité dotace," uvedl šéf společnosti, která je vydavatelem studentských a učitelských průkazů ISIC a ITIC.
Autoři průzkumu také uvedli, že navzdory všem uvedeným problémům se většina ředitelů škol nenechala odradit a nadpoloviční většina z nich by do svého povolání znovu vstoupila. Necelá čtvrtina z nich by váhala a jen pětina by do profese již znovu dobrovolně nenastoupila.
Ředitelé svým podřízeným většinou důvěřují
Pozitivně ředitelé nahlížejí také na kvalitu pedagogického sboru ve svých školách. Na otázku, kolik učitelů by si s nadšením zvolili pro výuku svých vlastních dětí, se 40 procent z nich vyjádřilo, že nadpoloviční většinu sboru. Třetina ředitelů by výuku svých dětí svěřila dokonce nadpoloviční většině svého pedagogického týmu. Pětina z respondentů to samé řekla pouze o polovině členů sboru.
Průzkum se uskutečnil v červnu 2023 a zúčastnilo se ho 500 ředitelů škol ze všech 14 krajů České republiky. Ze 60 procent šlo o školy základní, dále pak o gymnázia, střední odborné školy a střední odborná učiliště.
Zdroj: TZ GTS Alive