Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nejlepší české univerzity a obory podle Šanghajského žebříčku

03. 07. 2023 - Šimon Hauser

Šanghajský žebříček, oficiálně známý jako Academic Ranking of World Universities (ARWU), je jedním z nejprestižnějších mezinárodních hodnocení vysokých škol. Každoročně sestavuje seznam tisíce nejlepších univerzit světa podle šesti ukazatelů, které zahrnují kvalitu výzkumu, vliv výzkumu, mezinárodní spolupráci, akademické ocenění a publikace. Kromě celkového hodnocení institucí hodnotí ARWU také univerzity podle jednotlivých oborů, kterých je celkem 54.

Jak si vedly české univerzity a obory v posledním ročníku Šanghajského žebříčku? Které z nich patří k špičce světového vzdělání? A jak se změnila jejich pozice oproti minulým letům? Podívejme se na některá zajímavá fakta a čísla.

Osm českých univerzit mezi tisícovkou nejlepších

V celkovém hodnocení institucí se mezi tisícovkou nejlepších vysokých škol světa objevilo hned osm českých univerzit, o jednu více než loni. Nejlepší českou školou je podle žebříčku Univerzita Karlova na 301-400. místě. Druhou nejlepší školou je pak na 401.-500. příčce Masarykova univerzita. Ta se loni dělila o celkové 601-700 místo. Univerzita Palackého v Olomouci skončila na 701.-800. místě. O 801.- 900. pozici se dělí České vysoké učení technické a Česká zemědělská univerzita v Praze. Vysoké učení technické v Brně, Technická univerzita Ostrava a Jihočeská univerzita se shodně umístily na 901.-1000. příčce.

Žebříčku tradičně opanují americké a britské školy. První tři místa obsadily ty zámořské. Vůbec nejlepší školou světa je podle žebříčku Harvard, následuje Stanfordova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT). Na čtvrté příčce je britská Cambridgeská univerzita, za ní Kalifornská univerzita v Berkeley, Princetonská univerzitaOxfordská univerzita a Columbijská univerzita v New Yorku.

Oborové hodnocení: Českým školám se daří zejména v přírodních vědách

Vedle celkového hodnocení institucí hodnotí ARWU školy také podle oborů. Jak obstály obory vyučované na českých školách ve světovém srovnání si můžeme prohlédnout v následující tabulce. Některé obory nebyly hodnoceny u všech institucí.

OborNejlepší česká univerzitaUmístění
Agricultural SciencesČZU, UP101-150
Atmospheric ScienceUK201-300
BiotechnologyUK201-300
ChemistryUK, MU, VŠCHT301-400
Clinical MedicineUK, MU, UP301-400
Computer Science & EngineeringUK, ČVUT, VUT301-400
Dentistry & Oral SciencesUK, MU, UP151-200
Earth SciencesUK, MU, ČVUT, VŠCHT301-400
EcologyUK, ČZU, JU, UP, MZLU101-150
EconomicsUK, MU, VŠE101-150
EducationUK, MU, UP201-300
Electrical & Electronic EngineeringČVUT, VUT401-500
Energy Science & EngineeringČVUT, VŠCHT401-500
Environmental Science & EngineeringMU, UK, ČZU, JU101-150
GeographyUK, MU, UP, JU201-300
Human Biological SciencesUK, MU, UP201-300
LawUK, MU, UP201-300
ManagementUK, MU, VŠE201-300
Materials Science & EngineeringČVUT, VŠCHT401-500
MathematicsUK, ČVUT, MU, UP101-150
Mechanical EngineeringČVUT, VUT401-500
Metallurgical EngineeringUK, VŠB-TUO101-150
Nanoscience & NanotechnologyUK, MU, ČVUT, VŠCHT301-400
NursingUK, MU, UP151-200
Pharmacy & Pharmaceutical SciencesUK, MU , UP , VFU Brno , ZČU Plzeň , UJEP Ústí nad Labem , UTB Zlín , UHK Hradec Králové , UO Ostrava , UWB Pilsen , TUL Liberec , SU Opava , SPU Nitra , STU Bratislava , SLU Bratislava , PU Prešov , OU Olomouc , MUNI Brno , MENDELU Brno , LEAF Nitra , CU Prague , CULS Prague , BUT Brno , BISLA Bratislava , AU Brno , AAU Prague. (pozn.: seznam není úplný)151-200
PhysicsUK101-150
Public HealthUK201-300
Remote SensingJU401-500
Social Sciences & ManagementUK201-300
StatisticsUK201-300
Veterinary SciencesVFU Brno151-200
Zdroj: vysokeskoly.cz

Z tabulky je patrné, že českým školám se daří zejména v přírodních vědách a souvisejících oborech. Nejvíce českých univerzit se umístilo v oboru Agricultural Sciences a Ecology, kde se dvě z nich dostaly do elitní stovky. Univerzita Karlova zaznamenala umístění ve všech přírodních oborech a nejlépe si vedla v matematice (Mathematics), fyzice (Physics) a ekologii (Ecology). České vysoké učení technické v Praze zaznamenalo dobré pozice v matematice (Mathematics), fyzice (Physics) a elektrotechnice (**Electrical & Electronic Engineering**).

Masarykova univerzita excelovala v oboru Environmental Science & Engineering a BiotechnologyUniverzita Palackého v Olomouci se prosadila v oboru Agricultural Sciences a Clinical MedicineJihočeská univerzita v Českých Budějovicích se vyznamenala v oboru Remote SensingVysoké učení technické v Brně se umístilo v oboru Mechanical Engineering a Computer Science & EngineeringTechnická univerzita Ostrava se dostala do žebříčku v oboru Metallurgical EngineeringČeská zemědělská univerzita v Praze se shodně umístila s Univerzitou Palackého v Olomouci v oboru Agricultural SciencesVysoká škola chemicko-technologická v Praze se probojovala do žebříčku v oboru Chemistry a Materials Science & EngineeringVeterinární a farmaceutická univerzita Brno se umístila na 151-200. místě v oboru Veterinary Sciences.

Změny oproti minulým letům: UK klesla, MU stoupla

Pokud porovnáme letošní ročník Šanghajského žebříčku s minulými, můžeme pozorovat některé změny v pozicích českých univerzit a oborů. Nejvýraznější změnu zaznamenala Univerzita Karlova, která klesla o 100 míst ve svém celkovém hodnocení, ale zároveň si polepšila v některých oborech, jako jsou matematika, fyzika, ekologie nebo metalurgické inženýrství. Naopak největší skok vpřed udělala Masarykova univerzita, která se posunula o 200 míst ve svém celkovém hodnocení a také si zlepšila své pozice v oborech jako jsou biotechnologie, environmentální vědy nebo právo. Mezi další české univerzity, které si polepšily ve svém celkovém hodnocení, patří Univerzita Palackého, Česká zemědělská univerzita, Vysoké učení technické v Brně a Technická univerzita Ostrava. Mezi top školy světa se po loňské absenci letos opět vrátila Jihočeská univerzita.

Závěr: České univerzity a obory mají co nabídnout

Šanghajský žebříček je jedním z mnoha možných způsobů, jak porovnávat kvalitu a úroveň vysokých škol a oborů na mezinárodním poli. Jeho kritéria jsou zaměřena především na akademickou excelenci a prestiž, což nemusí být jedinými faktory, které rozhodují o tom, jakou školu nebo obor si vybrat pro studium. Nicméně je to užitečný zdroj informací, který nám ukazuje, jak si vedou české univerzity a obory ve srovnání se světovou konkurencí. Z letošního ročníku Šanghajského žebříčku vyplývá, že české univerzity a obory mají co nabídnout a že se neustále snaží zlepšovat svou kvalitu a vliv. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli českou univerzitu nebo obor, můžete si být jisti, že získáte kvalitní a uznávané vzdělání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram