Mexické námořní síly vydaly prohlášení o tom, že zadržely Rafaela Cara Quintera, což byl jeden z nejhledanějších drogových baronů dnešní doby. Vyšetřován byl především za mučení a vraždu amerického protidrogového agena Kikiho Camareny.
Quintero byl poprvé uvězněn v roce 1985, kdy po speciální akci DEA (protidrogové administrativy), která zničila jeho marihuanovou plantáž, unesl amerického agenta Kiki Camarenu, kterého společnými silami s dalšími členy kartelu umučil k smrti. Nejen o těchto událostech byl natočen seriál Narcos: Mexico. Ve vězení strávil 28 let, než byl propuštěn poté, co soudce jeho původně 40letý trest zrušil.
Mexický generální prokurátor Jesús Murillo Karam po zářijovém setkání ve Washingtonu slíbil, že úřady v jeho zemi Caro Quintera znovu zadrží, ovšem do roku 2022 se tak nestalo. Quintero tak byl devět let na svobodě, přičemž se znovu začal naplno věnovat svým dřívějším aktivitám a stal se z něj vedoucí představitel kartelu Sinaloa.
V roce 2018 vyhlásily americké úřady na Caro Quintera odměnu 20 milionů dolarů. Byl stíhán mimo jiné za pašování metamfetaminu, kokainu, marihuany a heroinu. V 70. letech byl rovněž známý jakožto spoluzakladatel mexického Guadalajara kartelu, společně s Miguelem Ángelem Felixem Gallardem.
Jeho zajetí bohužel předcházel tragický pád helikoptéry Black Hawk, při němž zemřelo 14 členů námořní pěchoty. Quintera schovávajícího se v keřích ve městě San Simón v Sinaloi nakonec našel speciálně vycvičený pes, který mexickým silám pomáhal. „Z hlediska významu pro DEA je to pravděpodobně jeden z nejdůležitějších úlovků posledního desetiletí," řekl Mike Vigil, bývalý šéf mezinárodních operací DEA, kterého citovala agentura Reuters.
Americký generální prokurátor Merrick Garland prohlásil, že Spojené státy budou usilovat o okamžité vydání Caro Quintera, aby mohl být souzen "v tom samém soudním systému, v němž zemřel speciální agent DEA Camarena." „Nikdo, kdo unáší, mučí a vraždí americké strážce zákona, se neschová," řekl Garland.