Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Národní knihovna a Filozofická fakulta UK zahajují spolupráci

28. 03. 2025 - Helena Doležalová

Národní knihovna České republiky a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy na začátku letošního roku uzavřely memorandum o spolupráci, které má prohloubit jejich dlouhodobé vztahy v oblasti vědy a vzdělávání. Dohoda přinese přínosy nejen oběma institucím, ale zejména jejich studentům, akademickým pracovníkům i široké veřejnosti. Generální ředitel Národní knihovny Tomáš Foltýn a děkanka Filozofické fakulty Eva Lehečková při podpisu memoranda zdůraznili, že se nejedná o nový projekt, ale o pokračování již existující spolupráce a výměny zkušeností. Obě instituce již dříve společně realizovaly řadu odborných aktivit, které přispěly k rozvoji výzkumu, zlepšení přístupu ke studijním materiálům a celkovému zkvalitnění vzdělávacího procesu.

Společné aktivity se zaměří na sdílení vědeckých poznatků a infrastruktury. Studenti Filozofické fakulty získají možnost absolvovat stáže a praxe v Národní knihovně, což jim umožní lépe pochopit fungování této instituce a získat praktické zkušenosti v oblasti správy knihovních fondů, digitalizace nebo archivace historických dokumentů. Odborníci z Národní knihovny se zároveň zapojí do výuky na fakultě, kde budou sdílet své zkušenosti a přispívat k odbornému růstu studentů. Tento přístup propojí teoretické znalosti s praktickými zkušenostmi, což je v současném vzdělávání stále důležitější. Praktická aplikace vědomostí se odrazí i ve vzniku specializovaných kurzů, které budou vycházet z potřeb a projektů Národní knihovny. Studenti se tak budou moci věnovat konkrétním výzkumným tématům a využít je například pro své diplomové a disertační práce, čímž se zvýší propojení akademického prostředí s reálnou praxí.

Memorandum zahrnuje také podporu výzkumných projektů, organizaci konferencí, výstav a tvorbu vědeckých publikací. Národní knihovna a Filozofická fakulta tím reagují na rostoucí požadavky na interdisciplinární spolupráci a na snahu přiblížit vědecké poznatky široké veřejnosti. Tento trend je patrný i v zahraničí, kde podobná partnerství mezi univerzitami a kulturními institucemi přispívají ke zlepšení kvality vzdělávání a rozšiřování přístupu k odborným zdrojům. Sdílení vědeckých výsledků a otevřenost výzkumných prací jsou v současné době klíčovými tématy v akademickém světě, a proto se i české instituce snaží tímto směrem ubírat.

Inspirací mohou být například modely spolupráce ve Velké Británii, kde tamní knihovna úzce spolupracuje s univerzitami na výzkumných projektech a vzdělávacích programech. V Německu jsou univerzitní knihovny často pevně propojeny s akademickými institucemi, což studentům i výzkumníkům usnadňuje přístup k odborné literatuře a primárním zdrojům. V severských zemích je zase kladen velký důraz na digitalizaci a otevřený přístup k vědeckým informacím, což umožňuje větší zapojení široké veřejnosti do akademického prostředí.

Zdroje: Učitelské noviny

Zdroj úvodního obrázku: Wikimedia Commons / Autor: VitVit – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram