Již 26. září 2023 se bude v technologickém centru UMPRUM Praha konat Green Deal Summit 23. Jedná se o největší konferenci o Zelené dohodě, udržitelnosti, energetice a dobrých příkladech v Česku. Akce bude mít celkem šest obsahových bloků a jedním z jejích hostů bude i předseda vlády Petr Fiala /ODS/. Nebudou chybět ale ani další zajímavé tváře.
Hlavními bloky celé akce jsou - Od hašení požáru k systematické udržitelnosti, Energetika, Zelené investice, Green Deal na doma, Vodíková budoucnost a Jak mít zelenou firmu opravdu zelenou? Celý program bude začínat v osm hodin ráno snídaní a končit před pátou hodinou odpolední. Hlavním organizátorem celé akce je mediální dům Economia společně s Hospodářskými novinami. Cena vstupu je však velmi vysoká. Bežní lidé zaplatí za vstupenku 9 900 Kč, studenti, veřejný sektor a neziskové organizace pak 4 900 Kč.
Úvodní slovo bude příslušet šéfredaktorovi Hospodářských novin Jaroslavovi Maškovi a CEO mediálního domu Economia Lence Černé. Po nich se pak dostane na řadu předseda vlády Petr Fiala /ODS/, Ditte Juul Jørgensen z Evropské komise i Petr Hladík /KDU-ČSL/, ministr životního prostředí. Svými slovy přispěje i Dan Beneš z ČEZu, Martin Tengler z agentury Bloomberg či ministr dopravy Martin Kupka /ODS/.
Blok "Od hašení požáru k systematické udržitelnosti" se bude zabývat tím, jak ruská invaze v Evropě v určitém smyslu podnítila nápor zeleného hospodářství, což přineslo své výzvy, zejména v oblasti solární energetiky. Nyní se Green Deal stává stále zásadnějším termínem, ale jak ho můžeme lépe implementovat do celkového systému? Na to se budou hosté snažit odpovědět.
V rámci bloku o energetice se pak budou odborníci rozprávat o roku bez ruského plynu. Jak bude vypadat zima 2023/24, z čeho a jak se naplní zásobníky a jaký bude vývoj ceny elektřiny a plynu? Mnoho expertů totiž varuje před tím, jak bude tato zima náročná. Poté se akce přesune do ducha zelených investic. V jakém stavu jsou investice do zelených technologií v Česku v porovnání se západní Evropou? Co banky rády financují a co už je pro ně vzhledem k novinkám příliš velké riziko? To bude hlavním tématem.
Během "Green deal na doma" se budou specialisté snažit odpovídat na to, jak rychle se dokáže zaplnit český trh domácími fotovoltaickými elektrárnami nebo tepelnými čerpadly, po čem poptávka klesá a po čem stoupá? Které technologie jsou v Česku ještě málo využité a vyčistil se už trh se solárními firmami?
Předposledním blokem pak bude "Vodíková budoucnost." Místo toho, abychom se soustředili na využití vodíku v dopravě, někteří odborníci vidí jeho budoucnost spíše v těžkém průmyslu a snaží se najít správnou odpověď na to, jaká je ekonomická výhoda a jaké jsou dosavadní zkušenosti ze Švédska, a co se děje v českém "vodíkovém údolí," konkrétně v Moravskoslezském kraji. Akce vyvrcholí blokem o tom, jak mít zelenou firmu opravdu zelenou a bude se zabývat tím, jak postupně na malé a střední firmy začínají dopadat požadavky na nefinanční reporting.