Je středa 7. prosince a já stojím na střeše koncertní síně Rudolfinum. Svůj pohled soustředím na několik včelích úlů, na které dopadá ostré zimní slunce. Dnes je den svatého Ambrože a já si společně s dalšími zhruba třiceti odvážlivci jdu poslechnout Ambrožské zpěvy, které včelám zazpívá dětský sbor ZŠ Jana Wericha.
Málokdo ví, že svatý Ambrož je patronem včel a včelařů. Traduje se legenda, že už když byl svatý Ambrož malý kluk, včely ho často vyhledávaly. O mládí tohoto světce nevíme příliš mnoho, je ale velmi pravděpodobné, že vystudoval právo v Římě. Ambrož byl skvělý řečník a politik, nicméně historie si jej pamatuje především jako biskupa. Jeho výmluvnost a diplomatické schopnosti mu zůstaly, díky čemuž měl pak následně vliv i na ty nejmocnější panovníky svojí doby. Zajímavé je, že svatý Ambrož je jeden z mála světců, u nichž se neslaví den jejich smrti, nýbrž den, kdy převzal biskupské svěcení.
Tradice svátku svatého Ambrože byla velká, sedmého prosince se za něj dospělí převlékli a honili se s dětmi, které musely svatého Ambrože (jemně) pozlobit, přičemž mu pak z kapes padalo cukroví a jiné dobroty, které v době našich prababiček byly vzácností. „Nerad to říkám, ale v podstatě našemu Ambrožovi tuto úlohu ukradl svatý Mikuláš.‘‘ komentuje současnou situaci jeden z hlavních organizátorů celé akce, Augustin Uváčik. Celý nápad vznikl v hlavě tohoto obětavého včelaře, který se právě o včely na střeše Rudolfina celoročně stará.
V rámci akce divákům život tohoto nevšedního světce přiblížila dominikánská řádová sestra, ale také historička, Benedikta Hubnerová. Uvádí, že důvodem, proč se stal svatý Ambrož patronem včel, je jeho pracovitost. Traduje se, že když svatý Ambrož zemřel, jeho práci si museli mezi sebe rozdělit čtyři lidé.
Na závěr celého programu se uskutečnil křest knihy s názvem Zákonitosti života včelstva. Publikace pojednává o životě včel a pozoruje jeho vývoj, závisející na ročních obdobích.