NASA před několika dny oznámila, že jejich vesmírné vozítko Curiosity nalezlo na Marsu neobvyklou koncentraci uhlíku-12. Tento izotop je na Zemi spojován s biologickými procesy, takže se naskýtá možnost, že bude zanedlouho na Marsu objeven život.
Zatím se ale jedná pouze o anomálii. "Na Marsu nacházíme věci, které jsou lákavě zajímavé, ale potřebovali bychom více důkazů, abychom mohli říct, že jsme identifikovali život," řekl Paul Mahaffy, hlavní výzkumník projektu Sample Analysis at Mars. Vzorky budou podrobeny sérii mnohých analýz a výzkumů, abychom si mohli být skutečně jisti, zda se jedná o takto pozoruhodný nález.
Na tento úkaz bychom mohli nahlížet o něco polopatičtěji, pokud by byl Mars alespoň lehce podobný Zemi, což je bohužel daleko od pravdy. "Nejtěžší je opustit Zemi, zbavit se předsudků, které máme, a skutečně se pokusit proniknout do základů chemie, fyziky a environmentálních procesů na Marsu," řekla astrobioložka Jennifer L. Eigenbrodeová, která se rovněž podílela na výzkumu. Andrew Steele, výzkumník pro Curiosity, dodal: "Definování koloběhu uhlíku na Marsu je naprosto klíčové pro pochopení toho, jak by do tohoto koloběhu mohl zapadat život." "Na Zemi se nám to podařilo, ale na Marsu s definováním tohoto cyklu teprve začínáme," řekl.
Uhlík jako takový se nachází ve většině živých procesů na Zemi, konkrétně uhlík-12 preferuje množství živých bytostí k trávení potravy či fotosyntéze, narozdíl od těžšího uhlíku-13, který byl na Marsu také nalezen, ale v nižších hodnotách. Poměr těchto izotopů pomáhá vědcům určit, o jaké úkazy by se mohlo jednat, případně v jakém prostředí žijí.
Výzkumný tým přišel s několika hypotézami výskytu, přičemž většina z nich zahrnuje interakci nějaké formy uhlíku a ultrafialového záření. Povrch Marsu od něj totiž není chráněn jako Země, a tak je dost dobře možné, že se do tamního ovzduší dostal např. metan, který za pomocí právě UV záření vytvořil nalezené uhlíkové izotopy.
Fotografie od uživatele murat esibatir ze služby Pexels