Muzeum Kampa patří mezi nejuznávanější galerie v České republice. To jen dokazuje fakt, že před několika lety zařadil britský deník The Guardian mezi desítku nejlepších a přitom neokoukaných muzeí v Evropě. Letos na podzim oslavilo muzeum 20 let své existence. Připomeňme si významné milníky a osobnosti, které jsou s muzeem na Malé straně spjaty.
Za úspěchem muzea Kampa stála především jeho zakladatelka, Meda Mládková, významná žena české kultury, nositelka řádu francouzské legie, historička a mecenáška (českého) umění, zakladatelka nadace Jana a Medy Mládkových.
Po druhé světové válce vystudovala ekonomii ve Švýcarsku. Po Vítězném únoru se rozhodla zůstat v Paříži, kde studovala dějiny umění. Později se tam také seznámila se svým manželem, Janem Mládkem. V šedesátých letech se již jako manželé přestěhovali do Spojených Států. Jejich dům se stal přístavem spousty významných Čechů žijících v zahraničí (Ferdinand Peroutka, Jiří Voskovec…), ale i tamních politický ikon (Madeleine Albright). Při své návštěvě Ameriky byl u Mládkových hostem například Bohumil Hrabal, nebo Václav Havel.
Werichova vila
Meda Mládková kladla velký důraz na mladou generaci. Věřila mladým umělcům, věřila budoucnosti. Hlavním důvodem, proč chtěla získat prostory chátrající Werichovy vily, bylo, že jí ke galerii (která v té době již jela na plné obrátky), chyběl kulturní prostor, kde by se mohli scházet mladí lidé. Chtěla vlastně přenést ducha jejího domu ve Washingtonu sem, do Prahy. To se jí nakonec podařilo, ale nebylo to zadarmo. Po vysilujících sedmi letech jednání s městem (které nesmyslně nechávalo budovu ležet ladem) se nakonec nadaci podařilo vilu odkoupit a zrekonstruovat jí do nynější, krásné podoby.
Muzeum Kampa
Díky medě Mládkové a její nadaci se z budovy bývalých Sovových mlýnů stala jedna z nejvýznamnějších pražských galerií. Podobně jako s budovou Werichovy vily, i se skleněnou krychlí, která dnes zdobí střechu galerie, vznikly nepříjemné dohady ze strany města. Pražské vedení tehdy argumentovalo tím, že krychle zakrývá výhled na Pražský hrad a na část Hradčanské periferie. To se nakonec podařilo Medě Mládkové vyvrátit a díky tomu mají dnes návštěvníci možnost
Sbírka Františka Kupky
Muzeum v srdci Kampy je vyhledáváno především kvůli velké sbírce obrazů světoznámého českého malíře, Františka Kupky, Již v době pobytu v USA vlastnili manželé Mládkovi nerozsáhlejší Kupkovu sbírku. Celou celou ji pak po návratu do České republiky ale věnovali Praze. Ačkoliv Meda Mládková říkala, že „ji to stálo hrozně málo“, ve skutečnosti musela s manželem pro umění obětovat spoustu svého pohodlí a peněz- aby mohli odkoupit jeden z Kupkových obrazů, prodali i svůj dům ve Spojených Státech.
Další muzejní poklady
Kromě toho sbírka muzea Kampy obsahuje sochy Otto Gutfreunda, spravuje také sbírku středoevropského umění druhé poloviny 20. století- ta obsahuje například Jiřího Koláře, Karla Malicha nebo Stanislava Kolíbala.
Za dvacet let své existence mohli návštěvníci galerie vidět díla takových umělců jako Yoko Ono, Andy Warhol nebo Julian Opi. Pro letošní jubilejní sezónu realizovali kurátoři výstavu skleněných soch Ronyho Plesla, které zaujaly diváky nejen zde, v Praze, ale především na bienále v Benátkách (2022).