V Praze se na začátku léta objevilo hned několik nových tzv. “muralů”, tedy velkoformátových nástěnných maleb, jenž mají za úkol zvelebit neudržovaný veřejný prostor. Objevují se většinou na stěnách domů či v podchodech a jsou jednoduchým a zároveň oživujícím prvkem veřejného prostoru.
Nových maleb vznikne v Praze letos celkem 12. Byly vybírány porotou v soutěži MuralArt UM. Čtyři z nových maleb se představí na festivalu Wall Street Prague, jenž se letos koná poprvé a probíhá od června do září. Součástí projektu budou také výstavy v galeriích Villa Pellé, The Chemistry Gallery a Karpuchina Gallery.
Samotný projekt MuralArt UM funguje pod programem Umění pro město a jeho cílem je pozvednout zanedbané prostory, jimiž jsou právě staré zdi či podchody. Projekt pokračuje dále hlavně díky dosavadnímu ohlasu ze strany veřejnosti. Projekt je zajišťován Galerií hl. m. Prahy ve spolupráci s městskými organizacemi, mezi něž patří kupř. Technická správa komunikací, Institut plánování a rozvoje či Dopravní podnik hl. m. Prahy.
A jaké nové malby v Praze vlastně vzniknou? Jednou z novinek je mural s názvem Pérák, jehož autorkou je streetartová umělkyně Toy Box, a který bude umístěn na Žižkově. Jeho motivem je příběh fiktivního superhrdiny, jenž pochází z dob protektorátu a legendy o něm vznikly právě na Žižkově. Pérák podle legend bojoval s nacisty, gestapem, SS, ale i s kolaboranty. Autorka se pro malbu rozhodla po konzultaci s etnografem Petrem Janečkem, jenž o superhrdinovi připravuje knížku.
Součástí projektu je již zmiňovaná obnova podchodů. Nové malby v podchodech již vznikly kupř. u Thomayerovy nemocnice, v Řepích či v podchodu vedoucím k tramvajovému obratišti Nádraží Hostivař.
Hostivařská malba proměnila konečnou tramvají v plovárnu. Zobrazuje plavkyně, jak krouží kolem dokola okolo obratiště stějně tak, jako krouží tramvaje. Jejím autorem je David Mazanec.
Muraly jsou velmi zajímavým doplňkem veřejného prostranství, jenž v relativně krátké době a velmi originálním způsobem zvelebí dlouho opomíjené části města.