Cookie Consent by Free Privacy Policy website

MUNI představila nový e-kurz zaměřený na téma sociální bezpečí

16. 07. 2024 - Michaela Kratochvílová

E-kurz zaměřený na posílení sociálního bezpečí v akademickém prostředí, který vznikl spoluprací Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy, zahrnuje praktické příklady, typy nevhodného chování a testové otázky. Tento dobrovolný kurz je od 1. července dostupný zaměstnancům MUNI v ISu a má dvě verze – jednu pro akademické pracovníky a druhou pro ostatní zaměstnance.

Cílem kurzu je definovat rámce sociálního bezpečí na univerzitách a podpořit členy akademické obce v aktivním vytváření bezpečného prostředí, včetně upozorňování na nevhodné chování a poskytování podpory těm, kteří jsou mu vystaveni. Kurz vytvořily ochránkyně práv Masarykovy univerzity Eva Janovičová a ombudsmanka Univerzity Karlovy Kateřina Šámalová. „Jde o účinný způsob, jak naplnit informační a preventivní povinnost zaměstnavatele,“ uvedla Janovičová, zatímco Šámalová dodala, že kurz vede k uvědomění si zodpovědnosti a posiluje důvěru mezi vyučujícími a studenty.

Kurz je rozdělen do několika částí, úvodní část zahrnuje příklady vhodného a nevhodného chování, druhý oddíl se zaměřuje na způsoby nevhodného chování v akademickém prostředí a třetí oddíl radí, jak na takové chování reagovat. Následují právní důsledky nevhodného chování a testové otázky. Jasná pravidla a respektující vztahy jsou klíčem k sociálnímu bezpečí, zatímco zastrašování a sexuální obtěžování jsou příklady nevhodného chování.

Kateřina Šámalová vysvětluje, že e-kurz zahrnuje zkušenosti, jak působit synergicky a nabídnout řešení dalším vysokým školám. Tento obsah byl sdílen s univerzitami zapojenými v Asociaci výzkumných univerzit (AVUni) a bude dostupný i dalším zájemcům. Kurz klade zvláštní důraz na vztah mezi vyučujícími a studenty, kde je důležitá transparentnost a bezpečnost. Eva Janovičová zdůrazňuje, že asymetrii ve vztazích nelze odstranit, ale je třeba definovat podmínky pro bezpečnou výuku a nabídnout podporu vyučujícím v náročných situacích.

E-kurz Sociální bezpečí v akademickém prostředí si klade za cíl změnit znalosti, dovednosti a postoje zaměstnanců, zvýšit jejich citlivost vůči nevhodnému chování a podporovat uvědomělý přístup. Iniciativa na vznik kurzu vyšla od rektora Martina Bareše a kurz představuje první krok k budování sociálního bezpečí na univerzitách, k čemuž musí přispívat všichni zaměstnanci svým chováním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram