Ministerstvo školství zaznamenalo v posledních desetiletích výrazný pokles úrovně fyzické zdatnosti u českých školáků. Podíl dětí, jejichž výsledek spadá do kritické zóny, navíc s vyššími ročníky narůstá. MŠMT si současnou situaci uvědomuje a chystá se pohybové aktivity na školách podpořit.
Mnoho dostupných národních i mezinárodních studií v posledních letech vykazuje velký pokles fyzické aktivity u všech věkových skupin obyvatel. S tím také souvisí výrazný nárůst výskytu zdravotních potíží v populaci. Nejinak tomu je u dětí, žáků a studentů.
„Škola samozřejmě nemůže plně nahradit komplexní akcent na zdravý pohyb a aktivní životní styl, který by měl být kladen zejména ze strany rodiny. Může ale k řešení této výzvy velmi významně přispět, napomoci snížit vliv rodinného prostředí, které z různých důvodů u mnoha žáků důraz na zdravý a aktivní životní styl a s ním související dostatek pohybových aktivit neposkytuje, a tím i vliv socioekonomických aspektů na vzdělávání a zdravý vývoj konkrétních dětí a žáků", říká státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys.
Česká školní inspekce před několika dny vydala metodické doporučení pro školy, které má pomoci pedagogům aktivizovat jejich postupy v podpoře pohybových aktivit dětí a žáků během celého školního roku. Soubor s metodickým doporučením je volně dostupný ke stažení zde. Tvůrci publikace vycházeli z výsledků celostátního tematického šetření zaměřeného na tělesnou zdatnost žáků a podporu pohybových aktivit na základních a středních školách, které Česká školní inspekce realizovala ve školních letech 2021/2022 a 2022/2023.
MŠMT v současné době dokončuje první návrh komplexního plánu podpory pohybu dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních. Jeho součástí bude mimo jiné plán státní politiky školního a univerzitního sportu, který vznikne na základě novely zákona o podpoře sportu.
Plán se zaměřuje na oblast školního sportu jako na součást komplexu opatření směřujících k podpoře pohybových aktivit dětí, žáků a studentů ve školách. Jeho obsah stojí na několika základních pilířích - Podpora aktivního pohybu dětí a žáků během celého dne, Excelence výuky a pojetí tělesné výchovy, pohybové a sportovní aktivity v zájmovém vzdělávání či Problematika školního a univerzitního sportu.
Zdroj: MŠMT