Ministerstvo školství se rozhodlo pokračovat v podpoře ukrajinských asistentů pedagoga i jazykového vzdělávání Ukrajinců tak, aby docházelo k jejich co nejúspěšnější integraci. Do konce kalendářního roku tak asistenty podpoří částkou téměř 116 milionů korun, na jazykové vzdělávání v oblasti VŠ studia pak bylo alokováno přes 12 milionů Kč.
Od září do prosince roku 2022 si podporu ve výši zhruba 114 milionů korun na práci ukrajinských asistentů rozdělilo 583 škol. Na platy asistentů a další související výdaje v období od ledna tohoto roku poslalo ministerstvo 552 školám ze všech krajů asi 218 milionů korun. Na peníze pro ukrajinské asistenty pedagoga měly letos zatím nárok mateřské a základní školy, kde se učí alespoň deset ukrajinských dětí. Střední školy a konzervatoře mohly o příspěvek žádat v případě, že vykázaly alespoň 20 studentů z Ukrajiny.
„Platí tedy, že tato pozice bude financována ze státního rozpočtu v případě, že bude ukrajinský asistent působit ve třídě, která má nejvýše 50 procent cizinců, pokud škola současně splní stanovené minimální počty cizinců,“ sdělila tisková mluvčí MŠMT, Tereza Forejtová.
Podrobnější informace o počtu zapojených škol budou dostupné prostřednictvím mimořádného sběru dat během září. Školy se opět nemusí starat o další žádosti; budou pouze potřebovat potvrdit, zda mají zájem o tuto pozici a její financování ze strany státu v rámci uvedeného sběru dat, jak vysvětlil Jan Mareš, vrchní ředitel sekce vzdělávání na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Finanční prostředky na podporu ukrajinských asistentů, kteří mají za úkol asistovat při výuce a začleňování cizinců, jenž získali dočasnou ochranu, budou poskytovány Ministerstvem školství prostřednictvím krajských úřadů a pražského Magistrátu.
Kromě této podpory bude dál pokračovat i jazyková podpora cizinců. Hlavním cílem je podpořit v akademickém roce 2023/24 integraci ukrajinských migrantů s vízem či udělenou dočasnou ochranou v ČR prostřednictvím rozvoje jejich komunikačních kompetencí v českém jazyce, obecného i odborného zaměření, které by vedlo k jejich potenciálnímu studiu na veřejných VŠ v českojazyčných studijních programech.
Tyto finance jsou poskytovány MŠMT v rámci výzvy Jazyk jako brána: Soustavné jazykové vzdělávání pro Ukrajince – migranty směřující k jejich terciárnímu vzdělávání v českém jazyce. O dotaci může zažádat každá veřejná vysoká škola, která v každém z třech předešlých let realizovala soustavnou jazykovou a odbornou přípravu cizinců ke studiu v českojazyčných studijních programech v rozsahu alespoň šesti měsíců.