V roce 2022 bylo z Národního plánu obnovy v rámci programu 3.1 přiděleno školám 1,4 miliardy korun. V roce 2023 se finance na digitální učební pomůcky a prevenci budou pohybovat okolo 4,8 miliard korun, z čehož 1,2 miliardy korun půjdou na digitální učební pomůcky a prevenci digitální propasti.
Komponenta 3.1 se skládá ze tří aktivit, které se navzájem doplňují a zahrnují reformu kurikula, zajištění digitálního vybavení pro školy a podporu digitálních dovedností učitelů. Nově se digitální kompetence prolínají také všemi předměty na prvním i druhém stupni základních škol. Tyto změny by měly být implementovány nejpozději od 1. září 2023 na prvním stupni a od 1. září 2024 na druhém stupni.
Školy zároveň mohou využít širokou škálu podpory, kterou poskytuje Národní pedagogický institut (NPI) ČR. Nabízí metodickou podporu zdarma, příklady dobré praxe, kulaté stoly nebo webináře. Navíc mohou využít i služeb tzv. IT Guru, které jim poradí s IT i v oblasti digitalizace. MŠMT také poskytuje školám metodickou podporu, včetně inspirativních videí s příklady dobré praxe.
Všechny tyto aktivity jsou součástí Národního plánu obnovy, který je financován z Nástroje pro oživení a odolnost EU. Digitální kompetence jsou stále důležitější a zajištění kvalitního vzdělávání v této oblasti je klíčové pro úspěch studentů v budoucím pracovním životě.
Celý Národní plán obnovy je financován z Nástroje pro oživení a odolnost EU a jeho cílem je pomoci členským státům EU zotavit se z dopadů pandemie COVID-19. V České republice se tato finanční pomoc zaměřuje na oblasti digitalizace, zelené transformace, infrastruktury, vzdělání a sociální soudržnosti.
Zdroj: MŠMT