Nadační fond vzdělávání a podnikání vyvinul ve spolupráci s absolventy programu Soutěž & Podnikej online vzdělávací nástroj MAXP. Jeho cílem je zábavnou formou rozvíjet kompetence k podnikavosti, jako je kreativita, hledání příležitostí, týmová spolupráce či nakládání se zdroji.
„Pomocí herních prvků a nástrojů umělé inteligence jsme vystavili příběh znázorňující cestu vesmírem, která studenty motivuje ke zvyšování úrovní podobně jako v počítačových hrách. Musí plnit úkoly, za které dostávají body a zvyšují úroveň své vlastní postavy,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu vzdělávání a podnikání Martin Vítek.
Unikátní program je určen hlavně pro uživatele ve věku 14 - 17 let. Jedná se o žáky osmých a devátých tříd a prvních a druhých ročníků středních škol, kteří díky němu mohou odhalit své silné stránky při přemýšlení o budoucí škole nebo povolání. Nový nástroj poslouží jak jednotlivcům, tak vzdělávacím institucím, jež s mladými lidmi v tomto věku pracují.
Účastníci se v kurzu stávají kadety na kosmické lodi, která představuje jejich dovednosti. Každou kariéru v MAXP reprezentuje galaxie, jednotlivé kurzy mají formu souhvězdí. Každý kurz se skládá z několika lekcí, které jsou označovány jako planety. Každá planeta pak obsahuje kombinaci vzdělávacího obsahu, videí, textu a praktických cvičení, která účastníkům pomohou danou tematiku pochopit.
„Při programování jsme využívali kombinaci lidské kreativity a nástrojů umělé inteligence jako ChatGPT, Midjourney, DALL·E 2, Eleven Labs a Descript. Ty nám pomáhaly zpracovávat videa, tvořit grafiky, vytvářet texty nebo pracovat se zvukem. Prvky umělé inteligence nám tak zjednodušily práci a zároveň nám pomohly vytvořit atraktivnější obsah pro cílovou skupinu,“ uvedl absolvent programu Soutěž & Podnikej Tadeáš Kapic, který se na vývoji MAXP podílel.
MAXP je v současné době zaměřen především na kariéru podnikatele, ale jednotlivé kurzy budou přibývat. Podle Martina Vítka je důležité mít v dnešním světě dovednosti, které tradiční vzdělávací systém ve studentech často nepodporuje. "Kurz se soustředí třeba na to, jak rozpoznat a překonat překážky a také jak efektivně komunikovat a prezentovat své nápady. Upozorňujeme také na důležitost zdrojů, a to nejen finančních,“ dodává.
Financování projektu bylo čerpáno z programu Evropské unie Erasmus +. Projekt má tři mezinárodní partnery ze Slovinska, Rumunska a ze Srbska. Vývoj probíhal od konce roku 2021 a do testování se zapojili studenti i učitelé ve všech čtyřech zemích. Online kurz je zdarma dostupný zde.
Kurz je v současné době dostupný v pěti jazycích - v češtině, slovinštině, rumunštině, srbštině a angličtině. Tvůrci projektu v současné době řeší poptávku i z dalších dvou míst v různých koutech světa - např. v Bhútánu a v Keni. „Tento originální způsob výuky plánujeme používat při podpoře rozvoje podnikavosti u mladých lidí napříč Keňou. Program MAXP využijeme jako propojení s online světem, což nám pomůže zvýšit zásah a dopad našich aktivit,“ uvedla Amani Katana z Youth Empowement Program Initiative.
Zdroj: Asociace podnikavé Česko