Obrovský pocit hrdosti na všechny učitele si podle svých slov odnesl ministr školství Robert Plaga jako pozitivní moment současné koronakrize. Museli ze dne na den naprosto změnit svůj způsob práce a mnozí z nich k této výzvě podle něj přistoupili obdivuhodně. Z mé strany patří velký dík také všem aktérům v oblasti vzdělávání, kteří se snažili nejrůznějšími způsoby pomoci, řekl ministr v rozhovoru pro studentské zpravodajství.
Rozhovor vznikl v polovině srpna 2020. Reaguje nejen na události, které znamenaly uzavření škol, ale pokládá i otázky dotýkající se připravované Strategie 2030+ jako nové vize českého školství pro 21. století.
Období koronavirové pandemie nám všem přineslo nové výzvy, protože nikdo z nás se v podobné situaci dosud neocitl. Hlavní slovo mělo samozřejmě ministerstvo zdravotnictví a krizový štáb. My jsme prakticky ihned po uzavření škol rozjeli metodický web pro školy NaDálku a s Českou televizí spustili projekt UčíTelka. Představili jsme přehledný harmonogram uvolňování v oblasti školství a postupovali konzistentně podle něj až do konce školního roku. I v mezinárodním srovnání jsme společnými silami dokázali reagovat velmi rychle a profesionálně. Termíny přijímacích zkoušek či maturit jsme vyhlásili s dostatečným předstihem, novelizovali jsme školský zákon, vydali vyhlášku o hodnocení výsledků vzdělávání žáků ve druhém pololetí školního roku 2019/2020. V souvislosti s novou vyhláškou jsme apelovali na užívání formativní zpětné vazby. Připravili jsme přehledné manuály pro všechny typy škol a školských zařízení. Většina ředitelů si s touto situací poradila velmi dobře a zpětná vazba na naše manuály byla veskrze pozitivní.
Jednoznačně obrovský pocit hrdosti – jsme velmi hrdý na všechny učitele, kteří museli ze dne na den naprosto změnit svůj způsob práce. A mnozí z nich k této výzvě přistoupili opravdu obdivuhodně. Z mé strany patří velký dík také všem aktérům v oblasti vzdělávání, kteří se snažili nejrůznějšími způsoby pomoci. Tematická zpráva České školní inspekce o vzdělávání na dálku ukázala, že přes všechny obtíže většina škol tuto mimořádnou výzvu zvládla.
Už jsem to částečně naznačil v předchozí otázce – naši ředitelé a učitelé museli během několika dnů změnit své často dlouholeté fungování a byli nuceni se učit něčemu novému a dostali se do úplně nové situace, stejně jako jejich žáci a studenti. Jsou známy příklady dobré praxe, kdy dokonce žáci pomáhali svým pedagogům rozjíždět např. videokonference. A tato vzájemná pomoc byla samozřejmě vidět i mezi učiteli, kteří mezi sebou často sdíleli odborné znalosti a zkušenosti. Nelze opomenout také fakt, že jsme se v rámci několika málo dnů dokázali adaptovat na nové postupy a metody, což by mohlo přinést novou pozitivní energii pro zkvalitňování našeho školství.
"Sdílení digitálních kompetencí a zkušeností bylo napříč vzděláváním nutnou složkou v této krizi a iniciativa vaší školy byla naprosto skvělá."
Primární změnou oproti předchozím strategickým dokumentům je skutečnost, že tentokrát byl materiál od samého začátku tvořen ve spolupráci s odbornou veřejností a profesní komunitou. MŠMT jmenovalo skupinu expertů nejen z oblasti vzdělávání (součástí byl například sociolog Arnošt Veselý či viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková). Tato expertní skupina absolvovala spolu s týmem ministerstva mnoho kulatých stolů, diskuzí a konferencí pro odbornou veřejnost a významné aktéry ve vzdělávání. Dokument dvakrát prošel veřejnou konzultací. Právě tuto širokou součinnost považuji za jeden z příslibů Strategie 2030+. Ovšem tou nejdůležitější částí bude proces implementace, který je před námi. Věřím, že jsme se poučili z předchozích zkušeností, implementační plán je nastavený dobře a že si již po prvním období 2020-2023 budeme moci říci, kam jsme se reálně posunuli.
Jak jsem již říkal, implementace bude nejdůležitější částí celého procesu. Považujeme za nezbytné, aby se hlavní cíle Strategie 2030+ promítly do každodenního života našich škol. Zásadní roli tady budou mít ředitelé. Není v silách ministerstva komunikovat s každým učitelem zvlášť, ale uděláme všechno proto, aby ředitelé, jakožto lídři pedagogického procesu, cílům Strategie 2030+ porozuměli, stejně jako konkrétním opatřením, s kterými přichází, a aby je společně se svým pedagogickým týmem realizovali v jednotlivých školách. Kromě informační kampaně budou budeme klást důraz na profesní rozvoj ředitelů a učitelů, ať již formou webinářů, školení pro sborovny nebo třeba mentoringem a inspirativními příklady dobré praxe. Proměnou musí projít i pregraduální vzdělávání pedagogů. Potřebujeme jasně vydefinovat kompetenční profil učitele/ředitele a podle něj pak nastavit jejich přípravné vzdělávání. Hlavní cíle Strategie 2030+ jsou spíše obecné, ale právě i na tato potřebná konkrétní opatření Strategie a implementační karty pamatují.
Ani žáci ani studenti rozhodně nejsou „objekty“ vzdělávání. Naopak! Jsou těmi hlavními subjekty. Pokud oni nebudou chtít a nebudou vidět smysl ve svém studiu, ani sebelepší pedagog je potřebnými kompetencemi nevybaví. Názory žáků a studentů jsou velmi důležité a standardem by mělo být, že si každá škola od svých žáků či studentů žádá zpětnou vazbu v rámci autoevaluace. V lednu roku 2019 jsem se v Otázkách Václava Moravce zúčastnil diskuse se třemi středoškolskými studenty v debatě o jejich pohledech na další směřování školství a jednoznačně se jednalo o zajímavou, věcnou a podnětnou debatu. Dokonce samotná Strategie 2030+ se věnuje nejen studijní autonomii žáků a studentů, ale především jejich participaci a posilování občanských kompetencí.
Právě pro období krize MŠMT vytvořilo portál nadalku.msmt.cz a jeho návštěvnost byla denně v řádů tisíců jednotlivých návštěvníků. Situace jednoznačně ukázala, že učitelé, rodiče i samotní studenti informace potřebují – a hledají. Také proto jsme uspíšili vznik plánovaného portálu edu.cz. Vizí připravovaného portálu je poskytnout uživatelům jednoduchý komunikační kanál, na kterém se dozví o všem, co je v našem školství aktuální a důležité. Jeho součástí budou nejen aktuality, metodiky či tematické články, ale rovněž i platforma pro sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe z oblasti vzdělávání. Celý projekt probíhá ve spolupráci s pedagogy, odborníky i neziskovým sektorem. Obsah bude založen na dialogu a aktuálních potřebách aktérů ve vzdělávacím systému.
"Byl bych rád, abychom žáky dokázali co nejlépe připravit na výzvy 21. století."
To je velmi zajímavá otázka. V prvé řadě bych si přál, abychom si z období koronaviru a vzdělávání na dálku přenesli nové zkušenosti z oblasti využití digitálních technologií, nových metod učení či užívání formativního hodnocení. Vzít si z uplynulého obtížného jara to pozitivního bude obrovskou výzvou pro vzdělávání našich dětí.
Jako druhé přání bych byl rád, aby se podařil proces dokončení Strategie 2030+ a její proces implementace. S kolegy na ministerstvu máme před sebou ještě dlouhou cestu, kterou jsme si záměrně rozdělili na malé úkoly, abychom dokázali vše precizně zpracovat. Věřím, že bude Strategie na podzim schválená vládou a následně ji budeme moct postupně uvádět v život.
Se Strategií by částečně souviselo i poslední přání – byl bych rád, abychom žáky dokázali co nejlépe připravit na výzvy 21. století s pocitem, že pro ně naše vzdělávání udělalo maximum a abychom zároveň měli kvalitní a motivované učitele, kteří by byli adekvátně ohodnoceni. Věřím, že tímto prostřednictvím můžeme společně vzdělávání posunout na mnohem vyšší úroveň.
Rozhovor připravil Lukáš Kavalír, student Smíchovské SPŠ, administrátor www.ucime.online a zástupce šéfredaktora www.Presloviny.cz.