Učit se chvíli z domova a některé předměty naopak ve škole? To je sen některých studentů, kteří mají například sportovní koníčky, nebo se výuky nemohou účastnit naplno například ze zdravotních důvodů. Změnit to může kombinovaná výuka. Tu nyní v pilotním projektu testuje ministerstvo školství. Do pokusného ověřování se zapojilo 72 škol po celé České republice. Projekt bude trvat do konce srpna 2022 a vybraných sedm desítek škol má vyzkoušet, zda se tento model vzdělávání ukáže jako smysluplný.
„Účelem pokusného ověřování je ověřit možnosti organizace, obsah a metody pro kombinované vzdělávání, které by mohlo do budoucna představovat rozšíření vzdělávací nabídky škol například z důvodů nadání žáků, nemoci, dlouhodobého pobytu v zahraničí, dlouhodobější léčby, poptávky rodičů a dalších případů, kdy využití kombinovaného vzdělávání může být pro žáka a jeho rodinu výhodnější než prezenční výuka,“ uvedlo při vyhlášení projektu ministerstvo školství na svých webových stránkách.
Jednou ze skupiny škol, které se do ověřování přihlásily, jsou Scioškoly. Ty mají zcela na kombinované výuce postaveno vyučování v Expediční škole, která je určena žákům 4. až 9. tříd základních škol a děti se v ní tři týdny učí online z domova a na týden vyráží na zajímavé expedice, a také ve Střední Expediční škole v oboru gymnázium, která svůj provoz zahájí v září 2021.
„Naší hlavní motivací pro zapojení ani tak není umožnit některým dětem individuální způsob vzdělávání (i když to také), ale spíše reagovat na měnící se svět a učit děti práci a komunikaci tak, jak se s nimi budou jednou setkávat v reálném světě,“ říká Marian Golis z marketingového oddělení Scioškol.
Model kombinované výuky plánuje síť Scioškol i u nově otevírané školy v pražské Bubenči. Poměr hodin, které stráví žáci doma a ve škole, se bude odvíjet od navštěvovaného ročníku. U těch nejmenších žáků v prvních až třetích třídách mohou děti přejít na kombinovanou výuku po prvních dvou měsících, poté je čekají vždy čtyři dny se spolužáky ve škole a jeden den online výuky. Starší děti budou do lavic usedat tři dny v týdnu a dva dny se vyučovat z domovů.
Pokusné ověřování bude mít dvě etapy, po té první, která končí s tímto školním rokem školy zašlou ministerstvu stručnou průběžnou zprávu s vyhodnocením první etapy, druhá etapa pak skončí na konci srpna 2022 a školy vyhodnotí průběh v závěrečné zprávě s kvalitativní částí a doporučeními. Ministerstvo pak rozhodne, zda se tento model osvědčil a měl by být žákům a studentům umožněn i do budoucna.
Fotografie od uživatele Julia M Cameron ze služby Pexels