Do lavic nejdříve týden po Velikonocích usednou děti z prvního stupně základních škol. Děti na druhém stupni a v odpovídajících třídách na víceletých gymnáziích a středoškoláci se budou i nadále vyučovat z domova. Pro ty, kteří budou mít s výukou problémy, ministerstvo navrhlo dobrovolné skupinové konzultace pro maximálně šest žáků, které mohou využít pro přípravu na přijímačky také žáci devátých tříd. Povoleny jsou také konzultace jeden na jednoho. Pro absolvování konzultací bude vyžadován negativní test na koronavirus. Po dlouhé době se také obnovuje praktická výuka, po které volali zástupci škol. Začít by měla nejdříve 19. dubna.
V únoru tohoto roku to totiž vypadalo, že se k praktické výuce budou žáci postupně vracet díky testování. „Musíme nyní přemýšlet, čím bychom dopady vzniklé uzavřením škol alespoň trochu zmírnili,“ konstatoval tehdy Karel Dvořák, ředitel Středního odborného učiliště Ohradní a předseda Sdružení učňovských zařízení. Doteď mohli studenti pouze docházet na konzultace s vyučujícími v režimu jeden na jednoho.
I u praktického vyučování je doporučeno skupiny udržovat homogenní. Pokud by praktická výuka probíhala každý den, měli by se studenti dvakrát týdně testovat antigenními testy nebo jednou PCR testem, v případě, že bude jen v některých dnech, stačí jeden test týdně.
Teoretické vyučování na středních školách pokračuje nadále v online režimu.
Nově budou také moct do školy na skupinové dobrovolné konzultace pro maximálně šest studentů přijít ti z posledních ročníků středních škol. I pro ně platí povinnost mít negativní antigenní test na onemocnění covid-19. Umožněny jsou i individuální konzultace jednotlivců. Studenti i učitelé musejí při setkání použít respirátor třídy FFP2.
Ministerstvo také zveřejnilo, v jaké podobě budou probíhat absolutoria, maturitní, závěrečné a přijímací zkoušky. Měly by probíhat ve skupinách čítajících maximálně 20 osob s režimovými opatřeními a dostatečnými rozestupy. Běžné zkoušky na vyšších odborných školách se budou konat v maximálně desetičlenných skupinách.
Pro velkou většinu vysokoškoláků se ve výuce mnoho nemění. Obnovena ale bude laboratorní a praktická výuka u studentů závěrečných ročníků. Ve všech předmětech ale mohou vysokoškoláci docházet na individuální konzultaci. Výuka tělesné výchovy bude povolena pouze u studentů, pro které jsou to zásadní předměty pro splnění jejich studijního plánu.
Zkoušky vysokoškoláků se uskuteční ve skupinách do deseti osob. Na přijímací a závěrečné zkoušky byl stanoven limit dvaceti osob. Vysokoškolské koleje se otevřou pouze pro studenty s pracovní povinností a studenty z posledních ročníků, kteří dochází na praktickou výuku.