Ministerstvo pro místní rozvoj uzavřelo spolupráci s ministerstvem školství, Národním pedagogickým institutem a výzkumnou organizací PAQ Research na odstranění etnické segregace ve školách. Cílem je vytvořit prostředí, kde budou mít všechny děti, včetně romských žáků, přístup ke kvalitnímu vzdělání.
Ministerstvo pro místní rozvoj přistoupilo k iniciativě na podporu ukončení etnické segregace v českých školách, kdy připojením k Memorandu o spolupráci v této oblasti podpořilo snahy o zajištění rovného přístupu ke vzdělávání. Memorandum podepsali na jaře tohoto roku zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), Národního pedagogického institutu a výzkumné organizace PAQ Research. Tato spolupráce se zaměřuje především na zlepšení podmínek pro romské žáky, kteří navštěvují tzv. segregované školy, a má podpořit ředitele a zřizovatele škol v jejich úsilí zajistit kvalitní vzdělání pro všechny děti. Zvláštní pozornost bude věnována školám v lokalitách, které jsou ohroženy vyšší mírou etnické segregace.
V rámci memoranda bude MŠMT spolupracovat s lokálními odborníky, řediteli, pedagogy a místními politiky na vytváření podmínek, které umožní všem dětem přístup ke kvalitnímu vzdělávání. Ředitel odboru rovného přístupu ke vzdělávání a podpory pracovníků v regionálním školství MŠMT, Jan Vöröš Mušuta, uvedl, že cílem iniciativy je zajistit dětem vzdělání v místní škole bez rozdílů v kvalitě výuky.
Do realizace memoranda se zapojí i Agentura pro sociální začleňování pod ministerstvem pro místní rozvoj, která bude po následující tři roky podporovat desegregaci školních systémů ve vybraných lokalitách, jako jsou Ostrava, Brno nebo Moravský Beroun. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek zdůraznil, že jde o odpověď na dlouhodobé problémy s dostupností kvalitního vzdělávání pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Podle něj se opatření zaměří na odstranění překážek v přístupu ke vzdělávání a vytvoření strategií pro místní zřizovatele.
Důležitou roli v projektu hraje i webový portál desegregace.cz, kde je k dispozici rozsáhlý soubor intervenčních strategií. Portál bude dále rozvíjen a nabídne školám a zřizovatelům potřebné informace pro rozhodování na základě dat. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková vyjádřila naději, že projekt přispěje k vyšší míře rovnosti ve vzdělávacím systému a poskytne romským dětem kvalitní vzdělání.
V Česku stále přetrvává problém etnické segregace, kdy na mnoha základních školách tvoří romští žáci nadpoloviční většinu, a problematické je i jejich nadměrné zařazování do speciálních vzdělávacích tříd. Ve školním roce 2023/24 tvořili romští žáci 10 procent ve speciálních školách a 29 procent mezi dětmi s upraveným rámcovým vzdělávacím programem kvůli diagnostikovanému lehkému mentálnímu postižení. Tato situace ohrožuje jejich šance na úspěch ve vzdělávání i na pracovním trhu.
Memorandum se tak stává klíčovým krokem k naplňování Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+, jejímž cílem je snížit nerovnosti ve vzdělávání a maximálně podpořit rozvoj potenciálu všech dětí, žáků a studentů.
Zdroj: ČTK