Francouzský spisovatel českého původu. Milan Kundera, autor románů, povídek, esejí, teorií románu nebo třeba teoretických publikací. Je známý především pro svou skvělou práci se zásadními existenciálními tématy jako jsou láska, život a jeho smysl nebo lidská identita.
Autenticita tohoto českého autora spočívá v tom, že jeho dílo (prózu) můžeme číst hned v několika rovinách. Můžeme se nechat unášet zajímavými příběhy plných zvratů a nečekaných rozuzlení, máme možnost hledat nejrůznější sarkastické politické narážky a díky tomu vyčíst Kunderovy postoje. A v neposlední řadě můžeme přemýšlet o filozofických podnětech, kterých jsou Kunderovy knihy plné. Jak ale Kunderu co nejlépe uchopit, kterým dílem začít a jaká by měla být vaše maturitní strategie?
Jelikož se Milan Kundera řadí k těm nejznámějším spisovatelům z českými kořeny, je tu vysoká pravděpodobnost, že se ve vašem seznamu maturitní četby objeví hned několikrát. Vřele vám doporučuji si vybrat od Kundery rovnou dvě díla. Vzhledem k tomu, že Kunderovy knihy mají spoustu společných motivů a témat, ušetříte tím čas a zefektivníte přípravu k maturitě.
Celkově můžeme charakterizovat Kunderovu prózu jako filozoficky laděnou, plnou ironie, zároveň ale nabízí čtenářům hluboké myšlenky o lidské existenci nebo o mezilidských vztazích. Mezi nejvýraznější Kunderovské znaky patří například:
Ironie a absurdita
Kundera často uvádí svoje postavy do tragikomických, absurdních situací. S tím jsou také spojeny nečekané zvraty v ději.
Mezilidské vztahy
Dalším frekventovaným motivem, který se objevuje v Kunderových knížkách, jsou vztahy. Ať ty romantické, přátelské nebo rodinné. Své sondy do lidských duší Kundera často doprovází sarkasmem a ironií.
Motiv (často ztracené) identity
Proměny identity a charakteru postav mnohokrát vedou k dramatickým událostem a obráceně.
Pokud se chystáte k četbě svého prvního ,,Kundery‘‘, tou nejlepší knihou, se kterou začít, je jednoznačně sešit Směšných lásek. Jedná se o Kunderovu prvotinu, která mu přinesla pozornost literárních kruhů. Směšné lásky se skládá z osmi povídek - osmi směšných lásek. Lehce si v ní hraje s tématy a myšlenkami, ke kterým se později ve svých románech vrací, aby je zcela rozvinul.
Kundera ve Směšných láskách nahlíží na lásku ze všech úhlů pohledu. Hledá v ní krásu, naivitu ale i konflikt a nostalgii. Na rozdíl od Žertu a Nesnesitelné lehkosti bytí mají Směšné lásky výrazný humoristický tón.
Jedním z románů, které často nalezneme v seznamech maturitní četby, je Žert. Jeden nevinný žert, který hlavnímu protagonistovi obrátí život vzhůru nohama. Je možné, aby se ironie stala vážným politickým problémem? V Československu 60. let ano. Kniha dokonale vykresluje atmosféru normalizace a zpochybňuje význam lidských činů v takto absurdním prostředí. V Žertu je oproti dalším Kunderovým románům kladen velký důraz na politický kontext totality.
Dalším z Kunderových děl, které obvykle bývá maturitní četbou, je Nesnesitelná lehkost bytí. Jeho děj se točí kolem vztahů mezi třemi hlavními postavami, jejich hledání identity a smyslu života. Tomáš je zastánce lehkosti bytí, hledá nezávazné vztahy, zatímco jeho žena vyznává tíhu bytí a snaží se ukotvit v trvalém, věrném vztahu. A pak tu je umělkyně Sabina, která sdílí Tomášův pohled na svět. Náhoda, volby hlavních postav a politické události zamíchají životy všem, včetně protagonistů Kunderova románu. Zápletka románu se prolíná s filozofickými úvahami a pro Kunderu typickými myšlenkovými experimenty.
Zdroj úvodní fotografie: Instagram @addictculture