Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Mikuláš Bek jednal s ukrajinským ministrem školství o vzdělávání

20. 07. 2024 - Michaela Kratochvílová

Vzdělávání ukrajinských dětí, které uprchly do České republiky kvůli válečnému konfliktu, bylo klíčovým bodem diskuse mezi ministrem školství Mikulášem Bekem /STAN/, a ukrajinským ministrem školství Oksenem Lisovyim. Bilaterální jednání se uskutečnilo v rámci druhého mezivládního setkání, kterého se také zúčastnili premiéři Petr Fiala /ODS/ a Denys Šmyhal, kteří projednávali aktuální situaci na Ukrajině, obrannou spolupráci, migrační otázky, energetickou spolupráci, podporu českého exportu a zapojení českých firem do poválečné obnovy Ukrajiny.

Ministr Bek se zaměřil na integraci ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému, podporu vzdělávacích reforem na Ukrajině a představil další formy podpory pro ukrajinské žáky, studenty, asistenty i učitele. „Naším cílem je nabídnout ukrajinským dětem bezpečné a podnětné vzdělávací prostředí, které jim umožní plnohodnotnou účast v naší společnosti, a zároveň připravit půdu pro jejich návrat po skončení konfliktu,“ uvedl Bek. „Oceňuji úsilí českých učitelů při integraci ukrajinských žáků, což výrazně usnadňuje jejich adaptaci a umožňuje jim využít čas strávený mimo jejich domov konstruktivně.“

V důsledku válečného konfliktu se v letech 2021/22 a 2022/23 výrazně zvýšil počet ukrajinských dětí v českém školství, přičemž Ukrajinci tvoří nejpočetnější skupinu cizinců v českém vzdělávacím systému. V současnosti se v českých základních školách vzdělává téměř 37 tisíc ukrajinských žáků, což představuje přibližně čtyři procenta všech žáků. Nejvíce jich je v Praze, Karlovarském a Plzeňském kraji. Na českých středních školách studuje téměř pět tisíc ukrajinských studentů a na českých vysokých školách bylo v roce 2023 zapsáno 6780 ukrajinských studentů, z toho téměř 6 tisíc na veřejných vysokých školách.

Ministr Bek zdůraznil, že školy přijímající ukrajinské děti mohou snadněji rozšiřovat své kapacity, pokračuje podpora jazykového vzdělávání a byly upraveny přijímací zkoušky na střední školy, aby se jich mohly účastnit i ukrajinské děti. Podpora pro školy s vyšším podílem ukrajinských žáků zahrnuje nejen asistenty, ale i další personální a nepersonální potřeby, včetně nepedagogických pozic, například ukrajinského koordinátora.

MŠMT efektivně využívá webové stránky, informační telefonní linky a sociální sítě v ukrajinštině pro informování ukrajinských uprchlíků. Tyto platformy poskytují nezbytné informace o školní docházce, vzdělávacím systému a další možné podpoře v rámci vzdělávání a mimoškolních aktivit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram