V tomto školním roce probíhá již 11. ročník projektu Kraje pro bezpečný internet a v rámci něho soutěž v problematice kyberbezpečnosti pro žáky a žákyně základních a středních škol. Rádi bychom Vás touto cestou požádali o distribuci informace mezi vaše kolegyně a kolegy, kteří by v rámci výuky mohli předmětná témata detailně probrat a rovněž získat žáky pro účast v kvízech, které se věnují bezpečnosti na internetu. Téma je velmi důležité a je potřeba s ním intenzivně pracovat. Platforma, která je realizována prostřednictvím projektu KPBI je ověřena ve všech krajích ČR.
Mobily, počítače a internet se staly v posledních letech naprosto samozřejmou součástí životů většiny z nás. Usnadňují nám život, můžeme díky nim bez problémů komunikovat s lidmi po celém světě, nakupovat z pohodlí obývacího pokoje, vzdělávat se, bavit se.
S novými technologiemi se musíme naučit zacházet, a to nejen po stránce manuální, ale především po stránce mentální. Musíme se učit odolávat rozesílání hoaxů, zodpovědně zacházet se svými i cizími osobními údaji. Musíme se učit, co dělat v případě, že se staneme obětí kyberšikany či sextingu. Musíme se učit zodpovědnému chování v kybersvětě a musíme tomu učit i naše děti.
Na těchto principech stojí projekt Kraje pro bezpečný internet podporovaný Asociací krajů České republiky. Projekt byl schválen usnesením Rady Asociace krajů České republiky na 6. zasedání Rady dne 12. - 13. září 2013 v Ústí nad Labem, tisk č. 44.
Projekt Kraje pro bezpečný internet chce oslovit co nejširší a věkově různorodou veřejnost, a to především prostřednictvím aktualizovaných e-learningových lekcí, videospotů a vědomostního soutěžního kvízu, doplněného o Kvíz PLUS.
Projekt Kraje pro bezpečný internet je výsledkem iniciativy Asociace krajů ČR spojené s úsilím zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci.
V rámci projektu každoročně vzniká on-line kvíz (pravidla jsou dostupná zde) a on-line kurzy pro děti a studenty, pedagogy, rodiče a veřejnost, a pro sociální pracovníky. On-line kvíz a obsah kurzů vytvořili odborní partneři projektu a organizace Jeden Svět na školách a O2 Chytrá škola. E-learnigové lekce jsou doplněné videospoty a podcasty.
Realizaci e-learningového modulu zajišťuje společnost PC HELP, a.s.. Tvorba testu a výukových materiálů byla podpořena granty Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Na realizaci projektu se také podílí společnosti Microsoft a Gordic. Organizačně a finančně se na projektu podílí všech 14 krajů ČR.
Dopis školám:
Záštita NÚKIB: