Zajímá vás historie našeho hlavního města, pak nesmí nikomu v knihovně chybět unikátní kniha První v obci. Purkmistři, starostové a primátoři města Prahy 1784–1989.
Publikace, jejíž název byl inspirován dobovou titulaturou vrcholných představitelů pražské správy a samosprávy, přináší základní životopisné informace o dnes často neprávem zapomenutých osobnostech z čela pražské obce od vzniku sjednocené Prahy (1784) do pádu komunismu (1989). Kolektiv 27 autorů téma podrobil novému pramennému bádání, díky čemuž kniha přináší i řadu nových poznatků.
Kniha je rozčleněna do tří částí. První obsahuje úvodní studii a soupisy primátorů Starého Města pražského, Nového Města pražského a Menšího Města pražského (Malé Strany) z let 1537/1547 až 1784. Jádro publikace tvoří 38 biogramů „prvních mužů“ pražské obce; uzavírá ji ediční poznámka a nezbytný vědecký aparát: jmenný rejstřík, seznam použitých pramenů a literatury, seznam vyobrazení a seznam zkratek.
Úvodní studie Od prvního mezi konšely k primátorovi shrnuje základní mezníky ve vývoji pražské městské správy a samosprávy a proměny úlohy a postavení úřadu purkmistra/starosty/primátora jako hlavy pražského magistrátu a obce. Čtenář v ní najde informaci nejenom o tom, kdy byl tradiční termín purkmistr nahrazen českým označením starosta a následně pojmem primátor, ale i jaká kritéria musely splňovat osoby, které se o tuto funkci ucházely, nebo jak se v čase měnily jejich kompetence. Zatímco na počátku sledovaného období se jednalo o státního úředníka dosazovaného úřady, od poloviny padesátých let 19. století do jeho výběru i chodu radnice postupně výrazně zasahovala politická uskupení, později politické strany. Kruh se symbolicky uzavřel po roce 1948, kdy primátoři „řídili“ pražskou radnici z vůle komunistické strany, která rozhodovala téměř o všem.
Titul je možné získat tady.