Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Metoda second brain: Rozšiřte svoji mozkovou kapacitu

23. 04. 2024 - Babeta Frischmannová

Utíkají vám myšlenky před nosem? Zapomněli jste něco, co jste si před chvilkou přečetli, nebo se nemůžete rozpomenout na skvělý nápad, který jste nedávno dostali? Vyzkoušejte metodu Second Brain! 

Žijeme ve světě, který nás neustále zahlcuje novými informacemi. Náš mozek denně zpracuje průměrně až 34 GB nových informací, což je množství, které by mu před několika lety mohla závidět leckterá paměťová karta. 

Při takovém objemu dat není divu, že se pro nás stává stále těžším si je zapamatovat a efektivně využít. Řešením může být metoda Second Brain, která umožňuje naši mozkovou kapacitu rozšířit za pomoci technologií.

O CO SE JEDNÁ? 

Metodu Second Brain světu představil Tiago Forte, odborník v oblasti produktivity, který přišel s myšlenkou využití digitálního úložiště jako „druhého mozku“. Hlavním cílem tohoto konceptu je ulehčit mozku od nutnosti zapamatovat si velké množství informací jejich skladováním v digitálním prostoru, což uvolní kapacitu pro kreativní myšlení a problem solving. 

JAK SI „DRUHÝ MOZEK“ VYTVOŘIT? 

Proces tvorby druhého mozku Tiago Forte popisuje čtyřmi kroky obsaženými ve zkratce CODE – Caption, Organize, Distill, Express. Pojďme se společně podívat, co se za těmito hesly skrývá. 

  1. Caption (zachyť) 

Prvním krokem na cestě k druhému mozku je zachycení důležitých myšlenek, nápadů a vjemů na jednom místě. Tím mohou být třeba poznámky v telefonu nebo online úložiště jako Google Drive. K „zachycení“ vám kromě klasických poznámek mohou posloužit také screenshoty nebo hlasové nahrávky. 

Dbejte však na to, abyste sem ukládali pouze důležité, skutečně přínosné věci! 

  • Organize (uspořádej)

Po uložení informací přichází na řadu jejich organizace v rámci úložiště. Správným rozřazovacím kritériem by přitom nemělo být téma, kterého se informace týká, ale její využitelnost. 

Tiago Forte doporučuje vytvořit si v rámci úložiště čtyři kategorie: 

  • projects – pro krátkodobé projekty s konkrétním datem splnění
  • areas – pro dlouhodobé závazky jako je správa vašich financí či péče o zdraví
  • resources – pro oblasti, které vás zajímají a které chcete více prozkoumat 
  • archives – pro archivaci dokončených projektů

Výsledné uspořádání by tak nemělo připomínat knihovnu, kde jsou knihy seřazené dle témat a autorů, ale kuchyň, ve níž jsou nejpoužívanější nástroje po ruce a zbytek v blíže či dále umístěných skříňkách. 

  • Distill (zjednoduš)

Nyní je načase informace probrat a co nejvíce zjednodušit a zpřesnit. Výsledným obsahem úložiště by pak měly zůstat informace redukované na svou samotnou podstatu, ve kterých se vám bude lépe orientovat. 

  • Express (využij)

Nechte si úložiště po ruce (například v telefonu), abyste jej mohli kdykoliv využít!

Metoda Second Brain je přínosná hned z několika důvodů. To, že si své myšlenky a nápady zapisujete a musíte je tak formulovat jako text, vám umožňuje jim lépe porozumět a dál je rozvinout. Následné procházení již uložených myšlenek vás pak může přivést k dalším, novým myšlenkám. Využitím „druhého mozku“ se sice nestanete ze dne na den chytřejšími, naučíte se ale svou mozkovou kapacitu využívat efektivněji než uchováváním nepřeberného množství informací, čímž zlepšíte svoji celkovou produktivitu.

Zdroje: https://www.studysmarter.co.uk/magazine/second-brain/, YouTube, https://www.buildingasecondbrain.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram