Vláda na pondělním jednání uložila Ústřednímu krizovému štábu (ÚKS) rozpracovat podmínky návratu některých žáků a studentů na přelomu února a března do lavic. Týkat se mají zatím studentů posledních ročníků středních škol s maturitou, později pak také středoškoláků s praktickou výukou. Zásadním předpokladem pro jejich usednutí do lavic má být testování, které by se mělo odehrávat přímo ve školách a vzorky by si měli odebírat sami studenti jednou za týden až čtrnáct dní.
Předseda ČSSD Jan Hamáček v pondělí odpoledne na tiskové konferenci strany poznamenal, že se ještě musí systém testování dopracovat a zajistit nákup testů a jejich distribuci. V případě, že se bude testovat a nastaví se i pravidla, vrátí se nejdříve maturanti. Ostatní školáci by se postupně vraceli po týdnech. Další by do lavic usedli od 8. března. Ještě předtím se musí podle Hamáčka a ministra zdravotnictví Jana Blatného uskutečnit pilotní projekt testování, do kterého budou zapojeny jen některé školy. První fáze se týká zhruba 98 tisíc středoškoláků a 30 tisíc zaměstnanců škol.
Samotné testy, které se pak budou používat, ještě musí schválit ministerstvo zdravotnictví. Vybrané testovací sady by pak mohly být dostupné do měsíce od objednání. Vyplývá to z materiálu ministerstva školství (MŠMT), který popisuje jednotlivé typy testů. Posuzovány byly testy osmi českých i zahraničních výrobců. V současné době se zvažuje jak testování pomocí takzvaných PCR testů, které musí být vyhodnoceny v laboratoři, tak pomocí antigenních testů, jejichž výsledek je znám v řádu minut. Řeší se i způsob odběru, jak potvrdil ministr zdravotnictví na tiskové konferenci. Testování musí podle něj být takzvaně neinvazivní, vzorek by se tedy mohl odebírat například z přední části nosu, vykloktáním nebo odplivnutím sliny do nádobky.
Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová však v minulém týdnu upozornila, že zatím nebyl povolen žádný test, který nevyžaduje odběr a vyhodnocení zdravotníkem. O případné povolení musí dle ní požádat výrobce vybraných sad. Prozatím jsou povolené samoodběry pouze u některých typů testů vyhodnocovaných v laboratoři. V Česku by měl podle MŠMT být prostor pro 35 tisíc testů denně, což by stačilo pro poslední ročníky.
Pravidelné testování ve školách by mělo zajistit bezpečný návrat studentů i v současné epidemické situaci. V současnosti do škol dochází podle pátého stupně PES pouze žáci prvních a druhých tříd základních škol, žáci speciálních a mateřských škol. Organizace testování by podle manuálu ministerstva neměla být tak náročná, protože středních škol je výrazně méně než základních.
Fotografie od uživatele Andrea Piacquadio ze služby Pexels