Každému z nás se to někdy stane – při psaní důležitého textu se najednou zasekneme na tom, zda tam patří čárka, jaká je správná varianta slova, či za se to či ono píše dohromady, nebo zvlášť. Většina z nás ovšem nemá stále po ruce češtináři opěvovaný Slovník spisovné češtiny, kam se tedy obrátit? Na Internetovou jazykovou příručku!
Za Internetovou jazykovou příručkou stojí Ústav pro jazyk český Akademie Věd ČR. Na to, co v ní najdete, tedy můžete, na rozdíl od rad na online poradnách, skutečně spolehnout.
Příručka je dělena na dvě hlavní části – slovníkovou a výkladovou.
Slovníková část je ideální, pokud si nejste jistí správným tvarem slova, nebo si chcete ověřit, zda slovo vůbec existuje. Vychází totiž převážně z Pravidel českého pravopisu a již zmíněného Slovníku spisovné češtiny. Obsahuje přes 112 000 slovníkových hesel.
Příklad použití: Budu-li si chtít ověřit, zda existuje slovo „bizardní“, jednoduše tento tvar zadám do vyhledávání ve slovníkové části. Výsledkem hledání pak bude jeho správný tvar – „bizarní“.
Ve výkladové části naleznete vysvětlení jazykových jevů, jako je interpunkce, velká písmena, větná stavba, ale také například psaní zkratek, značek, dopisů, nebo grafická úprava písemností.
Příklad použití: Pokud si nebudu jistá psaním uvozovek u přímé řeči, postačí do vyhledávání u výkladové části zadat heslo „uvozovky“, pod kterým najdu ucelený výklad o jejich správném použití včetně příkladů.
A pokud v Internetové jazykové příručce nenajdete na své otázky odpověď, můžete využít také jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český, dostupnou na telefonním čísle +420 257 531 793 každý všední den od 10:00 do 12:00.
Tak hurá do psaní!
Zdroj úvodního obrázku: Ústav pro jazyk český