Malware určený ke krádežím přihlašovacích údajů se rozšířil teprve nedávno. Přesto je však v uplynulém měsíci v rámci Česka považován za hrozbu číslo jedna, ve světě se pohybuje na druhém místě. Nejste i vy oběť tohoto malwaru?
Snake Keylogger, jak se danému malwaru přezdívá, je podle statistik kyberbezpečností společnosti Check Point nyní druhou nejrozšířenější hrozbou na světě po trojském koni Trickbotovi, který je trnem v oku všem již delší dobu. Mezi funkce Snake Keyloggeru patří zaznamenávání stisknutých kláves, díky čemuž je schopný ukrást přihlašovací údaje, které následně odesílá útočníkům.
Nejčastější způsob šíření viru je pomocí phishingových e-mailů. Ty zpravidla fungují tak, že se hromadně pošlou e-maily náhodným lidem, které se snaží vypadat důvěřivě jako například sociální síť, úřad státní správy, IT administrátoři aj. Nešvarem tedy je, že si uživatel neuvědomuje škodlivost a věří přiložené příloze a pustí je v podstatě do počítače sám. Většina takových e-mailů obsahuje nějaké překlepy v odkazech či e-mailových adresách.
Zabránit takovým malwarům může uživatel pomocí dostatečné ochrany. To znamená neklikat na žádné podezřelé e-maily a už vůbec ne na odkazy či přílohy. Nutností by mělo být dostatečně silné heslo a je-li to možné, nejlépe dvoufázové ověření. Také není dobré používat stejná hesla na různých stránkách, čímž se minimalizuje riziko, a i když útočník získá heslo na jedné stránce, na jiné již nepochodí.
Fotografie od uživatele Sora Shimazaki ze služby Pexels