Jedinečný kubistický most, jenž propojuje břehy Vltavy již od roku 1928, se konečně dočká své dlouho plánované proměny. Konstrukce z pera architektů Pavla Janáka a Františka Mencla v minulosti musela kvůli svému špatnému technickému stavu dokonce čelit plánům na své zbourání. Nyní spolu s mostem dojde i k rekonstrukci jeho bezprostředního okolí.
Ve výběrovém řízení na modernizaci Libeňského mostu byla kromě ceny zohledněna také předpokládaná délka tramvajové výluky. Most propojující Holešovice s Palmovkou je totiž významnou dopravní tepnou. Tramvaje by měly v průběhu stavebních prací z mostu zmizet na pouhý jeden rok.
Se startem rekonstrukce mostu se počítá v roce 2024. Prostory v okolí mostu a pod jednotlivými oblouky v budoucnu doplní kupř. kavárny, obchody či nový skatepark. Na mostě přibudou také nové bezbariérové rampy do míst, kde se počítá s novým parkem. V projektu se počítá také se zbrusu novými přístupy k vodě. Proměna mostu by měla trvat dva roky.
Na mostě, který je kulturní památkou, budou zachovány významné prvky, jako jsou obloukové konstrukce či oblouk přes dnes již neexistující východní rameno řeky. Dojde k výstavbě nových mostních konstrukcí vycházejících z původních skic autora Pavla Janáka.
Autoři vítězného návrhu jsou Petr Tej, Jan Mourek a Oto Melter pocházející z ateliéru Bridge Structures. Cena proměny Libeňského mostu by měla činit přes dvě miliardy korun. V rámci rekonstrukce se v okolí počítá s vybudováním provizorní lávky určené pouze pro pěší a cyklistickou dopravu.
Libeňský most má celkovou délku 1 200 metrů a nejedná se o most v tradičním slova smyslu. Ve skutečnosti je “Libeňák” tzv. soumostím tvořeným šesti mosty. Jedná se o 15. pražský most po proudu Vltavy a byl postaven ve stylu tzv. avantgardního funkcionalismu či kubismu. Podle českého architekta Víta Másla se jedná o jediný kubistický most na světě.
Zdroj obrázku: Autor: Karelj – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/
index.php?curid=8399767