Od 3. do 6. července se v prostorách Fakulty elektrotechnické na Karlově náměstí uskuteční každoroční Letní škola multirobotických systémů. Cílem unikátní akce je prezentovat úspěchy, které se v oboru za poslední měsíc podařily. Součástí pětidenního programu budou přednášky odborníků i experimenty, které návštěvníkům představí práci nejnovějších platforem dronů.
Mezi přednášející, kteří na letošním ročníku akce vystoupí, patří docent Martin Saska z katedry kybernetiky či Zdeněk Horák z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. Akce se letos, stejně jako v minulých ročnících, bude konat za účasti až stovek odborníků z celého světa, mezi nimiž nebudou chybět akademici z univerzit v Belgii, Španělsku, Nizozemí, Švýcarsku a USA.
Letní škola má za cíl propojit studenty z různých zemí se společnými zájmy. Jejich spolupráce bude probíhat v jednotlivých fakultních učebnách, ale i během odpoledního a večerního programu, který bude mít odpočinkový charakter. Každý den bude na programu jiná aktivita. Účastníci se tak mohou těšit na uvítací a závěrečný večírek, procházku historickým centrem Prahy nebo slavnostní banket.
“Hlavní hvězdou naší letní školy bude tento rok Dario Floreano z EPFL ve švýcarském Lausanne, který je považován za jednoho z nejznámějších robotiků v Evropě. Jeho výzkum se zaměřuje na studium přírodou inspirovaných rojů dronů často i proměnného tvaru. Dalším důležitým řečníkem bude i Javier Alonso-Mora z Delft University of Technology, autor průlomového výzkumu v oboru kognitivních kooperujících robotů,” říká doc. Martin Saska, vedoucí Skupiny multirobotických systémů působící na katedře kybernetiky FEL ČVUT.
Právě díky Saskově skupině dostanou účastníci příležitost vyzkoušet si navrhnout a testovat algoritmy ovládající bezpilotní stroje. Studenti tedy během programu nezůstanou pouze v rolích pasivních pozorovatelů, ale zkusí si řídit a ovládat samotné bezpilotní stroje. Dostanou také prostor ke zkoumání a analýze stávajících postupů a technik umožňujících efektivní spolupráci mezi jednotlivými roboty.
Zdroj úvodní fotografie: ČVUT