Patříte mezi ty odvážné, kteří se chtějí vydat už na střední škole pryč z naší vlasti? Možností je spousta! Mnoho lidí si myslí, že možnost vyjet studovat střední školu do zahraničí je velmi finančně náročné a nedosažitelné pro většinu z nás. Tak tomu úplně není. Pro české studenty existuje mnoho programů, které umožňují strávit několik let střední školy v zahraničí se stipendiem. Některé jsou dostupné pro všechny, jiné jsou věkově omezené.
Asi nejznámější středoškolská stipendia nabízí United World Colleges (UWC). Síť, která vlastní školy po celém světě a nabízí každý rok pěti až sedmi studentům z ČR možnost vyjet studovat za naše hranice s jejich částečnou, či plnou podporou. Vše se odvíjí od finanční situace rodičů. UWC se již dlouhodobě označují za nejprestižnější střední školy na světě. Právě proto je nejspíš nyní navštěvuje i španělská a belgická princezna.
Mezi další známé organizace patří Youth For Understanding (YFU, neboli Mládež pro porozumění) , která nabízí studijní pobyty téměř po celém světě. Zde už plná stipendia nenaleznete, za to těch částečných mají mnoho. Pak je nutno zmínit AFS, jejichž nabídka zemí, ve kterých je možné studovat na středních školách, je velmi pestrá. Každoročně nabízejí stipendia do Německa a Francie.
Organizace CCI pak nabízí studium na středních školách v USA, Kanadě, Británii a Japonsku. Do první zmíněné destinace lze navíc získat plné stipendium! Do USA se lze skoro zdarma dostat ještě se stipendii FLEX, která nabízí americká vláda. Ta jsou vhodná jen pro studenty 1. a 2. ročníků středních škol. Rozhodně nesmíme zapomenout ani na Bakala Foundation, kteří nabízí stipendia na střední školy ve Velké Británii a USA.
Zajímavou alternativou může být i Rotary program. Tam je háček v tom, že se jedná o výměnu. Tím pádem, když někam vycestujete, vaše rodina musí doma ubytovat jiného studenta. Je to ale skvělý kulturní zážitek! Kdo nechce daleko od domova, tak se může ucházet o stipendium na bratislavské LEAF Academy, která se může pyšnit opravdu úspěšnými absolventy.
Na konec je třeba zmínit ještě organizaci For Youth, která nabízí programy na studium v Dánsku. Dánsko je výjimečné tím, že se zde ani na školách, které vyučují v anglickém jazyce např. populární program International Baccalaureate, neplatí školné. Hradí se tedy náklady pouze na ubytování a stravu, které jsou do 18 let poměrně nízké. Nad 18 let se zvyšují, ale lze si při brigádě na 10 hodin týdně zažádat o příspěvek od dánské vlády, který na základě příjmů rodičů může dosáhnout i více jak 20 tisíc korun.
Jak sami vidíte, příležitostí je spousta. Stačí hledat a snažit se. Třeba právě vy budete zanedlouho sedět v letadle a těšit se na objevování nových kultur!
Photo by Andrew Neel from Pexels