Národní galerie Praha pořádá již řadu let své úspěšné kurzy dějin umění. Nejnovější seminář se bude týkat československé a české architektury a bude úzce propojen s novou stálou expozicí Architektura všem, kterou najdeme ve Veletržním paláci. Co bude náplní kurzu, pro koho je vhodný a jak se zaregistrovat se dočtete v tomto článku.
Výstava Architektura všem má za úkol představit významné architektonické počiny u nás. Expozice se věnuje jak Světovým výstavám, kde českoslovenští umělci zaznamenali velké úspěchy, tak také každodennímu životnímu stylu a výstavbě užitkových prostor a budov.
Účastníci kurzu se podrobněji zaměří na fenomény československé architektonické scény, jako je česká postmoderna, stavba sídlišť nebo vzory moderního životního stylu. Mezi přednášejícími jsou architekti, historici uměn, nebo kurátoři, díky čemuž se účastníkům nabídnou nejrůznější úhly pohledu na architekturu a její funkci.
Přednášky, ze kterých se kurz skládá, se budou konat každé úterý od 16:30 do 17:45. Cyklus přednášek začne 19. září a skončí 24. října. Do kurzu je nutné se přihlásit předem na webových stránkách NGP. Cena je 1800 korun, studenti a členové klubu NGP mají slevu - zaplatí 1600 korun.
19. září začne kurz komentovanou prohlídkou výstavy Architektura všem ve Veletržním paláci. Provede Vás Helena Huber Doudová, kurátorka Národní Galerie.
26. září se účastníci podívají společně s historičkou umění Terezií Nekvindovou na světové výstavy a úspěchy, kterých dosáhli českoslovenští umělci a umělkyně.
3. října bude nachystána přednáška s historičkou umění a architektury Evou Novotnou. Hlavním tématem bude fenomén bydlení na sídlištích, v domech nebo bytech.
10 října na předchozí přednášku naváže opět Eva Novotná. Tentokrát to ale nebude klasická přednáška, ale architektonická procházka. Tématem bude sídliště invalidovna, což je také cíl vycházky.
17. října bude architekta Michaela Janečková vysvětlovat krizi modernity a s ní spojený nástup postmoderny.
24. října cyklus přednášek zakončí druhá komentovaná prohlídka, tentokrát s historičkou umění Markétou Čejkovou.
Zdroj fotografíí: Klára Nováčková