Na samém konci měsíce března pořádal Národní akreditační úřad (NAÚ) pro vysoké školství, společně s Ostravskou univerzitou, konferenci ke kvalitě výuky na vysokých školách. Akce nesla název "Jak se učí na vysokých školách?" a řešila se zde zejména kvalita vedení vysokých škol a motivace akademických pracovníků.
Akce se konala na Lékařské fakultě Ostravské univerzity a zúčastnilo se jí několik předních představitelů českého školství, včetně předsedy NAÚ a bývalého ministra školství Roberta Plagy, vrchní ředitelky MŠMT pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radky Wildové, předsedy Rady vysokých škol Milana Pospíšila či prorektorky pro studijní záležitosti Univerzity Karlovy Markéty Martinkové a další více než dvou set dalších lidí.
„Před dvěma dny jsme měli radostnou příležitost na City Campusu Ostravské univerzity přivítat prezidenta České republiky. Já jsem jeho návštěvu komentoval slovy, že mi bylo potěšením a ctí hostit prezidenta na naší univerzitě, a totéž chci říct i vám: je mi potěšením a ctí hostit tuto konferenci, kterou považuji za velmi významnou, a jsem rád, že se koná právě v Ostravě,“ započal událost rektor Ostravské univerzity.
Poté se k řeči přidal Robert Plaga a nechal se slyšet, že by se rád vyhnul běžným konferencím, na kterých se rozeberou aktuální problémy školství a dojde se k závěru, že nejsou tak hrozné. Jeho cílem, který se podle něj i naplnil, bylo, že si každý účastník konference odvezl na své domácí univerzity informace o tom, je zvýšit kvalitu vzdělávací činnosti na vysokých školách.
Nezapomínalo se proto ani na témata jako je stres mediků nebo vztah mezi vědou a vzděláváním s motivací. Významnou roli na akci hráli zahraniční hosté z Švédska a Německa, kteří hovořili o přístupech jednotlivých států k rozvoji výuky. Wildová z MŠMT pak nezapomněla poukázat ani na projekt Profformance+, jehož cílem je navyšování kvality výuky a učení na vysokých školách.
"Mělo by se zavádět a rozvíjet více nástrojů hodnocení, podpory a oceňování pedagogické práce tak, aby byla dostatečně zohledněna jak výzkumná, tak pedagogická činnost. Dále bychom se měli snažit o stanovení minimálních požadavků na pedagogické vzdělávání akademických pracovníků na začátku i v průběhu jejich kariéry nebo prohloubení evaluací vysokých škol v oblasti podmínek pro kvalitní vzdělávání a efektivní pedagogickou práci," dodal Plaga.