V souvislosti s aktuálně probíhající pandemií a distanční výukou, která se táhne již několik měsíců, se začalo diskutovat o možném opakování ročníku. Jako neproveditelné tuto myšlenku označilo jak ministerstvo školství, tak i mnoho škol. A já jsem přesvědčen, že i kdyby to proveditelné bylo, k takovému kroku by se plošně přistupovat nemělo.
Studuji ve druhém ročníku na Smíchovské Střední průmyslové škole a gymnáziu na Praze 5. Poprvé jsme se s jakoukoliv formou distanční výuky setkali v březnu minulého roku. Když jsem nastupoval v září do druháku, velmi jsem ocenil, že můžeme chodit prezenčně do školy, jelikož v té době byla distanční výuka pouhou improvizací a nic pořádně nefungovalo. I když věřím, že jsme na tom jako IT škola byli lépe než jiné školy v republice, stejně výuka na dálku nedosahovala nějaké kvalitní úrovně.
Oceňuji, že naši vyučující se velmi dobře na novou situaci adaptovali a při druhém uzavření škol v říjnu minulého roku se výuka online velmi zlepšila. Učíme se přes Teamsy, které já osobně hodnotím kladně. Předtím jsme se napojovali na různé hodiny jinak, úkoly se na každý předmět zadávaly jiným způsobem, a proto sjednocení používaných platforem velmi kvituji. Hlavní věcí ovšem byl fakt, že jsme se my studenti, ale hlavně učitelé adaptovali na tento systém a studium začalo konečně v plném rozsahu fungovat.
Mnozí chtějí opakování ročníku z důvodu, že znalosti žáků a studentů nedosahují kvalit, které by měly pro absolvování ročníku splňovat.
Jsem přesvědčen, že je mnoho předmětů, které jsou na distanční výuku jako dělané. Také si myslím, že studenti, kteří mají ambice a chtějí něčeho dosáhnout, nezanedbají distanční výuku a jejich znalosti z daného předmětu mohou být v mnoha případech srovnatelné, ba dokonce lepší než při prezenční výuce.
Je možné, že jsem jen dostal skvělé učitele, kteří učit distančně opravdu umí. Ale i mnou obávaná matematika či fyzika je pochopitelná a zvládnutelná i na dálku. Například na fyzice dostáváme zadané tematické projekty, na základě kterých děláme zábavné experimenty, pokusy a vyvozujeme fyzikální jevy. Mně jako studentovi látka pak v hlavě utkví mnohem více než při výkladu ve škole, kde pouze bez dalšího posloucháme daného učitele.
Na závěr bych tedy rád dodal, že opravdu nesouhlasím s opakováním ročníku a nevidím k němu, alespoň v mém oboru, žádný důvod. Distanční výuka se dá zvládnout i v této situaci, chce to jen vůli a snahu. Má mnoho nevýhod a rozhodně to není řešení trvalé, ale já v distanční výuce vidím možný budoucí potenciál.
Autor: Patrik Vodrážka, student SSPŠ a gymnázia