Začátek školního roku se blíží a bohužel nepřekvapuje, že informace o provozu škol a preventivních opatřeních, která by zamezila šíření nákazy covid-19 ve školním prostředí již od září, se opět dozvíme zjevně až na poslední chvíli.
Příloha vyjádření Ministerstva zdravotnictví (MZd) k začátku školního roku uvádí, že „Právní zakotvení režimu ve školách a školských zařízeních na začátku školního roku 2021/2022 bude mít opět formu mimořádných opatření MZd. Předpokládá se, že příslušná mimořádná opatření budou přijata po jednání vlády ČR dne 16. 8. 2021. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) následně přijatá mimořádná opatření zpracuje a zašle všem školám a školským zařízením podrobné informace k organizačnímu zajištění chodu škol a školských zařízení s grafickým odlišením závazných, doporučujících a informativních ustanovení."
Tedy ani ministerstvo školství neví, kdy přesně se dozví, co školy a žáky od září čeká. Zato se můžeme těšit na tabulku, jejíž zpracování určitě také chvilku potrvá.
Zatím se musíme spokojit s informací, že „k možnosti RT-PCR testování MŠMT již nyní avizuje, že nejpozději 11. srpna 2021 zveřejní ve Věstníku MŠMT účel, podmínky a kritéria pro poskytnutí finančních prostředků (obdobné těm zveřejněným ve Věstníku MŠMT 03/2021, tj. včetně normativně stanovené částky na jeden provedený a v souladu s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví vykázaný RT-PCR test a rozšířené o podmínky Fondu Solidarity Evropské unie stanovené Ministerstvem financí)." Tedy žádné jasné směrnice, jak často a kdo se bude testovat, ani jak budou testy probíhat.
V mezičase se můžeme probírat platnými doporučeními ministerstva zdravotnictví pro školy a školská zařízení, o kterých jsem psala nedávno. Mezi skutečné perly patří například doporučení „Zajistit, aby do školy a školského zařízení neměly přístup infekčně nemocné osoby. Upozornit zaměstnance a rodiče/zákonné zástupce, že nemocní musí zůstat doma."
Pokud po dvou školních letech postižených pandemií nedokáže Ministerstvo zdravotnictví reagovat na hrozící další vlnu nákazy jinak, než že nemocní ať nechodí do školy, nenaplňuje mě nadcházející školní rok příliš velkým optimismem. Doufám, že se k tomu vláda postaví zodpovědněji a přeci jen sáhne po intenzivním preventivním testování. O tom, že už nyní je skoro pozdě a školy tak budou opět hozeny do příprav opatření v šibeničních termínech, ani nemluvě. Je zkrátka smutné, že se vláda z pandemie nijak nepoučila, anebo hůř, že ve jménu blížících se voleb předstírá slepotu vůči možným rizikům nákazy. Zaplatíme za to ale my všichni.
Autor: Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy