Školy mohou sehrát klíčovou roli nikoli tím, že budou zavřené, ale tím, že budou otevřené a stanou se centry podpory pro děti.
Ano, odskáčou to zase děti. A bohužel to snad ani nikoho nepřekvapuje. Když jsem celé léto a v září apelovala na vládu, aby uzavírání škol byly až jako krajní opatření, doufala jsem, že je to jen takové připomenutí něčeho, co všichni dávno víme. Doufala jsem, že zkušenosti z minulých dvou let máme všichni čerstvě pod kůží. Že si ještě všichni pamatují, jak velké množství dětí se nezapojilo do distanční výuky. Že někdo na ministerstvu zdravotnictví sleduje dopady pandemie na školství a ví, že žáci jsou v učivu o tři měsíce pozadu, což bohužel často vede k tomu, že jsou děti vystaveny zkoušení a známkování z látky, kterou teď musí narychlo dohnat. Že má povědomí o tom, jak velké dopady na sociální rozdíly, duševní a fyzické zdraví pandemie na mladé lidi měla.
Kroky, které by vedly ke zlepšení, jsou přitom celkem jasné: především přestaňme dávat rozmach pandemie do souvislosti s dětmi. Jako by mezi dospělými covid nebyl, a přitom právě pro ně je covid nebezpečný a ti by se měli chovat zodpovědně především. To, že nyní bude řada škol uzavřena během podzimních prázdnin, je sice na jednu stranu pro mnoho škol logické řešení, na stranu druhou tím opět posilujeme představu, že za šíření covidu mohou děti a měly by při prvním zhoršení situace zůstat doma.
Pozornost by přitom vláda měla zaměřit hlavně na podporu vzdělávání a podporu dětí do 12 let, které nemohou být očkované. Plošné testování dětí antigenními testy nevyřeší vůbec nic. Záchyt covidu je při takovém testování malý, drahý a navíc při zkrácené lhůtě platnosti testů bude výsledek platný jen 24 hodin. Zároveň nesmíme zapomenou ani na děti 12 plus. Ti jsou totiž, co se očkování týče, závislí na svých rodičích. Pro ty, které očkované nejsou, nyní bude uzavřena celá sféra nejen kulturních a dalších aktivit, protože se zkrácenou platností testů bude pro rodiny logisticky náročné testy dětem zařizovat. Je proto naopak potřeba myslet na to, aby se děti i tak mohly rozvíjet, nehledě na postoje rodičů, případně jejich zázemí. Školy by neměly být zavřené, naopak by se měly stát centry širší podpory dětí během pandemie.
Doufám, že nová vláda přijde co nejdříve s přístupem, který nenechá za pandemii opět zaplatit děti a který konečně pochopí, že školy mohou sehrát klíčovou roli nikoli tím, že budou zavřené, ale naopak tím, že budou otevřené a budou pro děti a jejich rodiče oporou a prvním místem, kam se mohou obrátit, když budou potřebovat pomoc.
Autor: Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy
Photo by Edward Jenner from Pexels