Cookie Consent by Free Privacy Policy website

KDYŽ JE ŠKOLA CIRKULÁRNÍ

30. 06. 2024 - Lukáš Kavalír

Program Cirkulární školy, který vzniknul před dvěma lety v Pražskému inovačním institutu v rámci projektu ikap II – Inovace ve vzdělávání, si dává za cíl proměňovat školy v huby, kde se experimentuje se zaváděním cirkulárních principů.

Co to může v praxi znamenat, ukázala už pilotní verze projektu: Sedmnáct pražských základních škol se s podporou týmu projektu Cirkulární školy pustilo do realizace praktických změn ve třech oblastech – BIO, GASTRO a REUSE. Na výběr bylo 26 typů workshopů a odborných konzultací určených žákům, pedagogům i nepedagogickým zaměstnancům školy, přičemž programy pomáhali vytvářet a realizovat odborníci z několika spolupracujících neziskových organizací.

Díky této intervenci se na školách začaly „dít věci“: 76 % škol absolvovalo workshopy zaměřené na nakládání s odpady, v jejichž rámci účastníci projektu neváhali a směsný komunální odpad, který škola vyprodukovala během několika dnů, vysypali na plachtu na viditelném místě a dotřídili. Výsledky odpovídaly známým faktům – cca 30 % tvořil bioodpad, který začala třetina škol následně třídit. Na konci projektu hlásila pětina škol prokazatelné snížení množství směsného komunálního odpadu.

Ke třídění bioodpadu samozřejmě patří i snaha zpracovat ho přímo na místě. Proto také 88 % školvyužilopodpory projektu k založení zahradního kompostéruavšechny na podzim 2023 kompostovaly na školní zahradě.Více než polovina škol vyzkoušela nejrozšířenější formu městského kompostování  a založila si jeden nebo dva  vermikompostéry. Díky vlastnoručně vyrobenému kompostu mohlo 94 % školzačít využívat k pěstování vyvýšené záhony, které získaly v rámci projektu. Děti tak v praxi viděly, jak funguje jeden ze základních cirkulárních principů – uzavřený cyklus jídla.

A když mluvíme o jídle, téměř polovina všech zapojených škol se v rámci konzultační podpory začala vážně zamýšlet nad tím, zda by bylo možné omezit plýtvánía zároveň odklonit bioodpad, který vzniká při vaření ve školní kuchyni. Na třetině zapojených škol dnes vyhazují bioodpad ze školní kuchyně do zahradního kompostéru a 65 % školabsolvovalo praktické workshopy pro děti zaměřené na prevenci plýtvání jídlem spojené s vařením „záchranářských“ receptů.

V oblasti REUSE absolvovaly¾ školněkterý z kreativních upcyklačních workshopůpro děti, 41 % škol úspěšně uspořádalo výměnu věcí a oblečení SWAP a na třech školách se realizoval větší upcyklační projekt.

Skvělá zpráva je, že Cirkulární školy od jara pokračují navazujícím programem Cirkulární školy – otevřená platforma pro podporu škol jako cirkulárních hubů, který byl podpořen z prostředků SFŽP. Už letos v září se tak osm pražských a čtyři středočeské školy pustí do realizace programů, jejichž výsledkem  budou – ve škole a na zahradě – reálné a hmatatelné změny. Změny k lepšímu budou tentokrát podporovat členové týmu projektu Cirkulární školy ve spolupráci se Zachraň jídlo!, Kokozou, SWAP Prague a ReKávou a celé to bude zastřešovat Pražský inovační institut, kterému nic nového (ani cirkularita ve školách) není cizí.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram