Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kde hledat inspiraci při přípravě na přijímačky?

12. 04. 2021 - Pražský inovační institut

Už za tři týdny čekají žáky druhého stupně základních škol přijímací zkoušky na střední školy. Žáci pátých a sedmých tříd, kteří se hlásí na víceletá gymnázia, budou svoje testy absolvovat ve dnech 5. a 6. května, zkoušky na čtyřleté obory středních škol budou deváťáci vyplňovat 3. a 4. května. Náhradní termíny zkoušek se uskuteční ve dnech 2. a 3. června. Ne všechny školy vyžadují u čtyřletých maturitních oborů v letošním roce přijímací zkoušku organizovanou státní společností Cermat, pokud však vaše škola k této zkoušce přistoupila, přinášíme vám přehled, jak se ještě ve zbývající době co nejvíce naučit.

Ministerstvo školství také umožnilo od pondělí 12. dubna deváťákům docházet do škol na skupinové konzultace pro maximálně šest žáků nebo v režimu jeden na jednoho. Děti tak mohou se svými učiteli ještě těsně před zkouškami probrat, co jim není jasné, nebo co nepochopili při své domácí přípravě.

Stránky společnosti Cermat

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) má na svých stránkách nejen aktuální informace ke všem důležitým datům, týkajících se přijímaček, ale i ilustrační testy jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury a z matematiky pro čtyřleté obory vzdělání a víceletá gymnázia. Ty najdete na stránkách https://prijimacky.cermat.cz/. S ohledem na přerušení prezenční výuky na školách připravil Cermat také webovou aplikaci pro přípravu na jednotnou přijímací zkoušku. Aplikace umožňuje procvičování a následné vyhodnocení testů a tematicky zaměřených skupin úloh z českého jazyka a literatury a z matematiky v podobě blízké reálnému formátu zkoušky. Můžete se seznámit nejen s obsahem zadání, ale i s jeho faktickou podobou. Výborným pomocníkem pro poznání a pochopení postupů a způsobů řešení jednotlivých úloh jsou speciálně připravená vzorová řešení.

Najdete je zde: Procvičování testů a úloh (cermat.cz).

Aplikace InspIS SETmobile

I tato aplikace, kterou si jednoduše stáhnete do vašich chytrých telefonů, může být při přípravě na zkoušky zajímavým pomocníkem. Testy státní organizace CERMAT, která je pro tyto zkoušky každoročně připravuje, převedla do elektronické podoby Česká školní inspekce. Zahrnují ty, které se objevily na přijímacích zkouškách v uplynulých letech, a to pro čtyřleté, šestileté i osmileté studium. Jde o testy z českého jazyka a matematiky, které byly použity při takzvané jednotné přijímací zkoušce v letech 2020, 2019, 2018 a 2017, plus ukázkové verze testů pro rok 2021.

Stránky ČT edu

Česká televize na svých stránkách ČT edu připravila výukové materiály zaměřené mimo jiné také na přípravu na přijímací zkoušky. V každém z předmětů, tedy češtině i matematice, najdete videa a pracovní listy, které vás provedou například pravopisem, slovní zásobou, mocninami, rovnicemi nebo zlomky. V pracovních listech si pak ověříte, jak vám daná oblast jde a ve kterých oblastech je ještě potřeba trochu více přípravy.

Přípravu na přijímačky z češtiny najdete zde:

Synonymum, větná skladba, tvary vzoru, y a i: Jak na přijímačky z češtiny? – ČT edu – Česká televize (ceskatelevize.cz)>>

A materiály na přípravu ke zkoušce z matematiky jsou k dispozici zde:

Mocniny, grafy, kružnice, rovnice: Jak na přijímačky z matematiky? – ČT edu – Česká televize (ceskatelevize.cz)>>

Vyzkoušejte také přijímačky z matematiky nanečisto od MatFyzu

V sobotu 24. dubna 2021 si můžete také vyzkoušet nanečisto přijímačky na střední školy z matematiky. Simulace, kterou Matfyz připravuje, vyzkouší nejen znalosti, ale i konkrétní dovednosti nutné k úspěšnému přijetí na čtyřleté maturitní obory.

Přijímačky nanečisto se budou konat 24. dubna od 10 do přibližně 13 hodin jako stream na webu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy - Přijímačky z matematiky pro SŠ nanečisto | Matematicko-fyzikální fakulta (cuni.cz).

Stream se bude skládat ze tří části:

  1. představení strategií: například jak si rozvrhnout čas nebo které úlohy řešit jako první,
  2. vlastní řešení testu z matematiky (85 minut),
  3. rozbor testových úloh, vysvětlení postupů a řešení.

Na Přijímačky nanečisto není potřeba se předem hlásit a jsou pro všechny zdarma. Snadno si tak nanečisto vyzkoušíte svoje znalosti a dovednosti.

Matyášův průvodce přijímačkami na Schola Pragensis online

Pokud už jste vše výše uvedené prošli, Matyášův průvodce přijímačkami je tu přesně pro Vás! Poradí, na co si dát největší pozor, zároveň jak vyplňovat, či nevyplňovat záznamové archy a spoustu dalších důležitých informací. Video pořad najdete na Youtube vzdělávacího veletrhu Schola Pragensis Online.

Matyášův průvodce přijímačkami - YouTube>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram